حجب ارث

حجب یک واژه عربی است که دو معنی برای آن آمده است: پوشیدن و منع، حجب به معنای موانع یا محرومیت وارث از بعض یا تمام ارث است.

در تعریف حقوقی حجب به معنای وارثی که به واسطه بودن خویشاوند یا وارثین دیگر به صورت کلی یا جزئی از ارث محروم می شوند.

وارث محروم کننده را حاجب و وارث محروم شونده را محجوب گویند. گاهی حاجب مانع ارث بردن محجوب از تمام سهم الارث او می شود و به صورت کلی از ارث بردن محروم می کند. ولی گاهی هم باعث محرومیت کلی محجوب نمی شود و فقط بخشی از سهم الارث محروم می شود.

 

مطالب مرتبط: وکیل تسخیری

مطالب مرتبط: وکیل ارث 

 

دو نوع حجب وجود دارد:  الف- حجب نقصانی ب- حجب حرمانی

الف- حجب نقصانی: به این معناست که با وجود یک فرد در بین وراث فرد دیگری از مرتبه بالاتر که سهم خوبی در ارث دارد. به مرتبه پایین تر که سهم کمتری می شود سقوط می کند. مثل زوجه میت در حالتی که میت فرزند نداشته باشد یک چهارم ارث می برد و در صورتی که فرزند داشته باشد زوجه میت یک هشتم ارث می برد.

ب- حجب حرمانی: این نوع از حجب به این معناست که هر فردی که ارتباط نزدیکتری با متوفی داشته باشد. منانع از ارث بردن فردی می شود که ارتباط دورتری با متوفی دارد. مثل محروم شدن خواهرزاده در صورت وجود خواهر و برادر.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه حجب ارث میتوانید با یک مشاور حقوقی کاردان و  یا وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور حقوقی مشورت کنید. با انتخاب یک وکیل مجرب می توان این مشکلات حقوقی را حل کرد، خواه او یک وکیل آنلاین باشد یا یک وکیل ارث.

 

مطالب مرتبط: وکیل دادگستری

مطالب مرتبط: وکیل خانواده 

 

حجب ارث
حجب ارث

 

حجب از رد

بعضی مواقع شرایطی پیش می آید که اموال بین وراث تقسیم می شود. ولی اموالی اضافه باقی می ماند، اموال باقی مانده باید بین وراث مشخص شده تقسیم شود. مگر وارثی که محجوب شده باشند، در این صورت از تقسیم اموال ارثی به آنها تعلق نمی گیرد که در اصطلاح حقوقی به آن حجب از رد گویند.

 

مطالب مرتبط: وکیل آنلاین

 

در بین وراث افرادی هستند که هر چقدر هم اموال مورث زیاد باشد فقط به اندازه سهم مشخص شده ارث می برند. و به هیچ عنوان اضافه بر آن ارثی نمی برند. مثل: ۱- زوج نمی تواند بیشتر از یک دوم ارث ببرد در صورت عدم وجود وراث نسبی ۲- مادر بیشتر از یک ششم ۳- زوجه بیشتر از یک چهارم به هیچ عنوان ارث نمی برد.

به طور کلی مبحث ارث و حجب به دلیل قوانین پیچیده و خاص از اهمیت ویژای برخوردار هست. و افرادی که با مسائل حقوقی ارث و موانع آن رو به رو می شوند برای اینکه بتوانند به راحتی به سهم الارث خود برسند. می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه حجب ارث و احقاق حق خود و اطرافیانشان از افراد با تجربه و دارای تخصص مثل وکیل آنلاین یا مشاوره تلفنی حقوقی کمک بگیرند.

 

مطالب مرتبط: گواهی انحصار وراثت

 

موسسه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما قرار داده که هر ساعت از شبانه روز در زمینه ارث و حجب نیاز به مشاوره به صورت تلفنی یا حضوری با وکیل آنلاین یا مشاورین حقوقی داشته باشید در خدمت گذاری به شما عزیزان آماده باشد.

برای برقراری ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری یا مشاوره حقوقی تلفنی به صورت 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز از تلفن ثابت سراسر کشور بدون هیچ پیش شماره یا کدی با شماره: 9099071369 تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

از تلفن ثابت 9099071369