دادخواست سلب حضانت

 

از موضوعات مهمی که بعد از جدایی یا فوت یکی از والدین پیش می آید، مسئله مهم حضانت فرزنداست.

 در قانون مدنی و همچنین قانون حمایت از خانواده، قوانینی در این جهت وضع شده، که مبنای آن حفظ مصلحت فرزند می باشد.

 بنابراین در شرایطی که به صلاح فرزند نباشد والد صالح می بایست برای دادخواست سلب حضانت فرزند به طور قانونی از طریق  دفتر خدمات قضایی قدام نمایید و مسئولیت سرپرستی فرزند را برعهده گیرد.

 

حتمن بخوانید: دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی 

مطالب مرتبط: مشاوره حقوقی خانواده

سن حضانت

طبق قانون حمایت از خانواده و قانون مدنی ، حضانت فرزند چه دختر باشد و چه پسر تا سن هفت سالگی بر عهده مادر می باشد.

 بعد از سن هفت سالگی حضانت فرزند تا زمان سن بلوغ که در دختران نه سال تمام قمری و در پسران پانزده سال تمام قمری می باشد، به عهده پدر است. بعد از سن بلوغ هم تصمیم با خود فرزند می باشد.

اما در مهلت زمان های قانونی که حضانت با پدر یا مادر است هر یک از والدین به دلایلی صلاحیت لازم برای حضانت فرزند را نداشته باشد، طرف دیگر می تواند دادخواست سلب حضانت را به ثبت برساند.

 

معنای حضانت

حضانت به معنای این است که طفل از نظر روحی، روانی و جسمی مورد نگهداری و حفاظت قرار گیرد.  

بر اساس قانون حضانت هم حق و هم تکلیف پدر و مادر است، قاعدتا در یک خانواده معمولی، پدر و مادر هر دو جهت حضانت و نگهداری از فرزند خود تلاش می کنند.

مشکل زمانی به وجود می آید که پدر و مادر جدا از یکدیگر زندگی کنند و یا طلاق گرفته باشند. در این مورد حضانت فرزند با یکی از والدین است و طرف دیگر حق ملاقات با فرزند را خواهد داشت.  

 

تفاوت حضانت با ولایت قهری

موضوع حضانت با ولایت فرق دارد، همان گونه که مطرح شد حضانت به معنای نگهداری روحی، روانی و جسمی از فرزند است،

اما ولایت قهری به معنای اداره اموال فرزند است،

پدر و یا جد پدری بر فرزند ولایت قهری دارند و تا زمانی که فرزند به سن هجده سال که سن رشد است برسد، ولایت قهری به منظور اداره اموال فرزند ادامه خواهد داشت.

 

 

دادخواست سلب حضانت
دادخواست سلب حضانت

 

در ادامه، یک نمونه دادخواست سلب حضانت مادر، توسط وکیل پایه یک مجموعه حقوقی برای دسترسی بهتر شما عزیزان، قرار داده شده است. البته توصیه می شود قبل از ثبت دادخواست سلب حضانت با یک مشاوره تلفنی مجرب صحبت کنید.

 

 


دادخواست سلب حضانت از مادر

 

خواهان: ……………..، فرزند:  ………..، شماره ملی:……………..، نشانی: ……………………………………………..،  تلفن تماس ……………………………………..

خوانده: …………، فرزند: ………..، شماره ملی: ………، نشانی: ………………………………………………….، شماره تلفن ……………………………………………………..

خواسته: تقاضای سلب حضانت از مادر، اخذ حضانت فرزند

دلایل و منضمات: کپی مصدق 1- سند رسمی ازدواج به شماره …….. 2- سند رسمی طلاق به شماره ……….، 3- شناسنامه زوج و زوجه و فرزند مشترک، 4- مدارک پزشکی فرزند، 5- صورتجلسه عدم تحویل و تحول فرزند.

 

شرح خواسته:

به نام خدا

 

ریاست محترم دادگاه خانواده؛

با سلام و احترام، اینجانب …….. به موجب سند رسمی ازدواج به شماره ……. در دفترخانه ………….. با خانم ………………………. در تاریخ ………………. ازدواج نموده و حاصل ازدواج ما یک فرزند پسر به نام ………… می باشد، اما پس از چند سال زندگی مشترک به علت عدم تفاهم تصمیم به جدایی گرفته و در تاریخ …………….. صیغه طلاق اینجانبان جاری گردید، لذا حضانت فرزند مشترکمان به دلیل داشتن سن زیر 7 سال با مادرش تعیین گردید.

نظر به مدارک پزشکی که پیوست دادخواست به محضر محترم تقدیم گردیده فرزندمان بیماری متابولیک داشته و به شدت می بایست تحت مراقبت قرار گیرد و نظر به زمان ملاقات اینجانب با فرزندم که طبق توافق تعیین گردیده بود در ساعاتی مشخص فرزندم را ملاقات می نمودم اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و وضع خاص و بیماری پسرم مدتی بنا بر رعایت مصالح از ملاقات با وی خودداری نمودم.

لکن

چندی پیش از طریق پدرم مطلع شدم که فرزندم به علت تشنج شدید توسط آمبولانس به اورژانس بیمارستان ………………… اعزام گردیده و همسر سابق اینجانب، مراتب را به اطلاع  پدرم رسانیده و پدرم نیز به محض اطلاع خود را به بیمارستان رسانده که مدتی بعد از حضور در بیمارستان متوجه می شود که مادر حدود 2 الی 3 ساعت، فرزند (4 ساله) را بدون اطلاع ثانویه به پدر اینجانب از ترک کردن بیمارستان، با همان وضع وخیم کودک رها کرده! که این موضوع ترس فرزند را دو چندان نمود و علاوه بر این رها کردن در بیمارستانی که بیماران کرونایی در آن تحت مراقبت بوده اند با توجه به شرایط بیماری فرزند به صلاح وی نبوده است!

علی ایحال اینجانب به محض اطلاع از جانب پدرم در حالیکه به لحاظ مسافت، فاصله زیادی تا بیمارستان داشتم خود را به آنجا رسانده و پس از انجام امور مربوطه فرزندم را ترخیص نموده و به منزل آوردم و حتی برای وی پرستار مجرب در منزل استخدام نموده تا با لحاظ شرایط بیماری و احتیاج وی به تزریق سرم (حدود هر 3 ساعت)  تحت مراقبت ویژه قرار گیرد؛ النهایه در تاریخ …………. پسرم را برای بازپس دادن به مادرش در کلانتری شماره ….. حاضر نموده، اما همسر سابق ایجانب در کلانتری در ساعت و تاریخ معین شده حاضر نگردید که صورتجلسه عدم تحویل و تحول فرزند مؤید این موضوع است که ضم دادخواست تقدیم گردیده است.

نظر به مطالب معنونه و رفتار مادر فرزندم، خصوصاً در شرایط جسمانی وی که نیاز به مراقبت ویژه دارد و با عنایت به ماده 1172 قانون مدنی و 1173 اصلاحی این قانون، خواهشمند سلب حضانت از مادر و اعطاء حضانت به اینجانب، از محضر محترم دادگاه توقیـراً تحت تمنی است. والسّلام

 

با تجدید احترام و سپاس فراوان

خواهان


 

دادخواست سلب حضانت

 

شرایط سلب حضانت فرزند

برا ساس ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی، “هرگاه بر اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادر که فرزند تحت حضانت وی است. صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی فرزند در معرض خطر باشد. دادگاه می تواند به تقاضای اقربای کودک یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی، هر تصمیمی را که برای حضانت کودک مقتضی بداند اتخاذ کند”.

 

در زیر بعضی از مصادیقی که مطابق با آن سلب حضانت از پدر یا مادر امکانپذیر است آورده شده است:

ابتلا به بیمارهای روانی با تایید پزشکی قانونی

داشتن اعتیاد به مواد مخدر، قمار و الکل

همچنین فساد اخلاقی و فحشا

ضرب و جرح طفل خارج از حد متعارف

سوء استفاده از طفل و یا مجبور کردن وی به مشاغل غیر اخلاقی مانند: فساد و فحشا، تکدی گری و قاچاق

 

باید توجه داشته، موارد که در بالا آورده شده، انحصاری نمی باشند، به این معنا که هر موضوع دیگری که مصلحت طفل را به خطر بیندازد، سبب سلب حضانت خواهدگردید.

همچنین والد دیگر و یا یکی از اقربای کودک بر اساس قانون می تواند، دادخواست سلب حضانت فرزند را  به ثبت برساند.

 

 

موسسه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما مخاطبین قرار داده که هر ساعت از شبانه روز در تمامی زمینه های حقوقی نیاز به مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، برای تنظیم دادخواست سلب حضانت را داشته باشید در خدمت گذاری آماده باشد.                                                                                                                                                                                                                                                                      

برای برقراری ارتباط با وکیل آنلاین یا مشاوره حقوقی تلفنی به صورت 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز از تلفن ثابت سراسر کشور بدون صفر یا کد با شماره 9099071369 تماس بگیرید.  

 

 

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  من دو سال از همسرم جدا شدم بچم ۷ سالش هست و پسر هست و وابستگی شدیدی به من داره آیا پدرش میتونه از من بگیردش؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   طبق قانون حضانت فرزند پسر از 7 سال تا سن بلوغ با صلاح دید دادگاه و مصلحت کودک با محکمه است. که اصولا به پدر داده می شود.
   اما اگر وابستگی شدید باشد و با صلاح دید کارشناسان دادگاه ممکن است حضانت را به مادر هم بدهد.

   پاسخ
   • سلام. پدر بچه من اعتیاد داره آیا من میتونم حضانت بچم را از پدرش بگیرم و دیگه بچم پدرش را نبیند.

    پاسخ
    • سلام
     اعتیاد یکی از موارد سلب حضانت محسوب می شود.
     اگر بتوانید اعتیاد پدر فرزندتان را به اثبات برسانید بله میتوانید حضانت فرزند را به عهده بگیرید.
     اما ملاقات از والدین قابل سلب نیست مگر فرزند به سن بلوغ برسد و تمایلی برای ملاقات نداشته باشد.

     مطالب مرتبط: مشاوره حقوقی خانواده

     پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonاز تلفن ثابت 9099071369