سفته 

از نظر حقوقی سفته یک سند تجاری محسوب می شود، که بر این اساس صادر کننده در برابر دارنده متعهد به پرداخت می باشد.

امروزه از سفته به عنوان یک سند اعتباری در سرمایه گذاری های مختلف از جمله تجاری، صنعتی، تولیدی و خدماتی مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل مزایایی سفته و رواج این سند تجاری شاید هر کس به فکر صدور این سند باشد و یا اینکه از جانب شخص دیگری به نفع شما این سند تجاری صادر شود. به همین دلیل نکاتی در خصوص این مورد بیان می شود. و همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از یک وکیل آنلاین یا مشاوره حقوقی برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده کنید. 

 

حتمن بخوانید: وکیل پایه یک دادگستری

 

شرایط لازم برای صدور سفته

1- ابطال تمبر مالیاتی: در اصطلاح عامیانه همان خرید سفته محسوب می شود. وجه واریزی برای خرید سفته بستگی به مبلغ سفته دارد این مبلغ همان مالیات صدور سفته است که بجای باطل شدن تمبر مالیاتی شناخته شده است.

2- درج تاریخ صدور سفته: تاریخی محسوب می شود که صادر کننده سفته را به دارنده تحویل می دهد.

3- مبلغ مورد نظر در سفته: برای جلوگیری از سو استفاده سند بهتر است به سقف مبلغ درج شده در حاشیه سند اکتفا نکنیم. این سقف مبلغ، به معنی عدم درج مبلغ توسط شما در سفته نیست. در نتیجه بهتر است حتمن مبلغ مورد نظر را ذکر کنید، و درج این مبلغ باید به صورت حروف باشد.

4- چگونگی تعیین گیرنده وجه: شما این اختیار را دارید که این سند را در وجه حامل صادر کنید. در این روش دارنده می تواند سند شما را به افراد دیگر انتقال دهد و به قول معروف در بازار دست به دست شود. اگر مایل نیستید این اتفاق برای سفته شما بیفتد باید نام گیرنده سند را ذکر کنید و همچنین عبارت حواله کرد را خط بزنید. همچنین در سند قید کنید گیرنده حق انتقال سند را ندارد.

5- تعیین تاریخ تادیه چگونه است: تعیین تاریخ می تواند به صورت درج تاریخ دقیق باشد و یا عندالمطالبه

 

مطالب مرتبط: چک کیفری و حقوقی

مطالب مرتبط: چک

 

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با یک مشاور حقوقی کاردان و  یا وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور حقوقی مشورت کنید. با انتخاب یک وکیل مجرب می توان این مشکلات حقوقی را حل کرد، خواه او یک وکیل آنلاین باشد یا یک وکیل چک.

 

 سفته
سفته

 

 

چند نکته در خصوص این سند تجاری لازم است ذکر شود

_ اگر صادر کننده شرطی در سند ذکر کند دارنده از مزایای سفته محروم می شود.

_ برای استفاده از مزایای سند از جمله تامین خواسته و مسولیت تضامنی، دارنده سند باید حداکثر 10 روز از سر رسید که در سند جهت پرداخت ذکر شده به مراجع ثبت واخواست دادگستری مراجعه کند و به عدم تادیه اعتراض کند، برای ثبت اعتراض دارنده باید واخواست عدم تادیه تهیه کند. اگر در سفته سر رسید مشخص نباشد عندالمطالبه محسوب می شود، و برای وصول آن باید حداکثر ظرف یک سال پس از صدور آن اقدام کند. برای وصول وجه دارنده می تواند از اظهار نامه استفاده کند، تاریخ ابلاغ اظهارنامه تاریخ مطالبه محسوب می شود پس از ابلاغ اظهار نامه حداکثر 10 روز زمان دارید تا نسبت به ثبت واخواست عدم تادیه اقدام کنید، و پس از ثبت واخواست عدم تادیه می توانید تقاضای تامین خواسته بدهید.

 

مطالب مرتبط: وکیل آنلاین

 

موسسه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما قرار داده که هر ساعت از شبانه روز در زمینه اعسار نیاز به مشاوره به صورت تلفنی یا حضوری با وکیل پایه یک یا مشاورین حقوقی داشته باشید در خدمت گذاری به شما عزیزان آماده باشد.

برای برقراری ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری یا مشاوره حقوقی تلفنی به صورت 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز از تلفن ثابت سراسر کشور بدون هیچ پیش شماره یا کدی با شماره: 9099071369 تماس بگیرید.

 

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  کارفرمای من یک سفته به مبلغ 50 میلیون از من گرفته و من در سفته چیزی به عنوان امانت بودن ننوشتم حالا من میخام دیگه از اونجا بیرون بیام چه طوری بابد سفته را بگیرم؟

  پاسخ
  • سلام و وقت بخیر
   از نظر قانونی چک و سفته قوانین خاص خوذشان را دارند، شما باید در قرارداد تنظیمی شماره سفته را ذکر و امانی بودن آن را قید و یک نسخه قرارداد را نزد خود نگه دارید.
   در هر صورت الان باید امانی بودن سفته را از طریق شاهد یا ادله دیگه به اثبات برسانید.
   میتونید اظهارنامه به طرفیت کارفرما بدید.

   پاسخ
 • سلام
  بهتر است در سفته تاریخ بزنیم؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonاز تلفن ثابت 9099071369