تاخیر تادیه

تاخیر تادیه

به دلیل کاهش ارزش پول و تورم موجود در جامعه و سوء استفاده بعضی از سود جویان. قانون گذار مجاب شده با در نظر گرفتن شاخص اقتصادی برای تقویت ارزش پولی در کشور خسارت های تاخیر تأدیه را در نظر بگیرد.

تأخیر: تأخیر در لغت به معنی دیرکردن و پس گرفتن آمده است.

تادیه: تادیه در لغت به معنی پرداختن و پرداخت آمده است در اصطلاح حقوقی هم به معنی پرداختن دین به کار گرفته شده است.

 

حتمن بخوانید: وکیل پایه یک دادگستری

 

خسارت تآخیر تادیه: طبق ماده ۲۲۸ قانون مدنی: خسارت تأخیر تادیه به خسارتی گفته می شود که از بابت دیر پرداختن وجه نقد و دین مدیون به داین خود است.

اگر شخصی متعهد شود ولی تعهدخود را در سر موعد انجام ندهد و از این تأخیر طلبکار ضرر ببیند. متعهد ملزم می شود خسارات ناشی از این تأخیر را جبران کند و اگر تعهد وجه رایج باشد به آن خسارت تآخیر تادیه گویند. ولی اگر موضوع تعهد تحویل جنس یا خدمت یا پرداخت ارزهای خارجی باشد خسارات ناشی ار عدم انجام تعهد گویند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه های تاخیر تادیه میتوانید از خدمات وکیل آنلاین یا مشاوره حقوقی استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط: هزینه های دادرسی

مطالب مرتبط: اعسار

 

در فرضی که موضوع تعهد دين، و از نوع وجه رايج باشد و با مطالبه طلبکار و تمّكن مديون، از پرداخت امتناع کند. دادگاه با رعايت نرخ تورم متناسب با تغيير شاخص سالانه بانك مركزي از زمان سررسيد تا هنگام پرداخت، آن را محاسبه کرده و مورد حكم قرار خواهد داد. مگر اينكه به صورت دیگری توافق شده باشد.

در ارتباط با این مسئله ماده ۵۲۲ قانون آيين دادرسي مدني این طور مقرر دارد: هرگاه شخصي مبلغي وجه رايج در سررسيد معين از بدهكار مطالبه کند که وي از پرداخت آن در موعد مقرر استنکاف کند. علاوه بر استرداد اصل بدهي بايد معادل قيمت كاهش‌يافته يا همان نرخ تورم را نيز به طلبكار بپردازد كه خسارت تأخير تأديه لقب دارد.

 

موسسه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما قرار داده که هر ساعت از شبانه روز در زمینه اعسار نیاز به مشاوره به صورت تلفنی یا حضوری با وکیل پایه یک یا مشاوره حقوقی داشته باشید در خدمت گذاری به شما عزیزان آماده باشد.

برای برقراری ارتباط با وکیل آنلاین یا مشاوره حقوقی تلفنی به صورت 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز از تلفن ثابت سراسر کشور بدون هیچ پیش شماره یا کدی با شماره: 9099071369 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonاز تلفن ثابت 9099071369