مشاوره َتغییر سن

تغییر سن

 

سن هر شخصی براساس تاریخ تولدش در شناسنامه اش محاسبه می شود. ولی گاهی افراد مدعی هستند که سن واقعی آنها کوچکتر یا بزگتر از عدد ثبت شده در شناسنامه است برای انجام این کار و تغییر سن در شناسنامه باید مراحلی طی شود.

 

روال قانونی تغییر سن در شناسنامه

طبـق تبصره قانون حفظ اعتبارات اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها: صاحب شناسنامه فقط یک بار در طول زندگی خود و در صورتی که اختلاف سن واقعی با سن مندرج در اسناد سجلی به تشخیص کمیسیونی‌ مرکب از فرماندار یا بخشدار، رئیس اداره ثبت احوال محل و پزشک منتخب، مدیر عامل سازمان بهداری استان و رئیس شورای اسلامی شهر و یا بخش‌ محل صدور شناسنامه و با عضویت و ریاست قاضی دادگاه صالحه محل تشکیل می‌گردد. بیشتر از پنج سال باشد اجازه دارد سن خود را اصلاح نماید.

 

حتمن بخوانید:  وکیل پایه یک دادگستری  

 

در خصوص طرح دعوای تصیح فرد متقاضی مدعی است که یا شناسنامه متعلق به شخص خودش نیست. و یا در اثر اشتباه مامور ثبت سن واقعی او در شناسنامه درج نشده است. و یا هر دلیل دیگری تقاضای کاهش سن را داشته باشد. اگر فردی سن واقعی اش با سن مندرج در شناسنامه پنج سال اختلاف داشته باشد باید به کمیسیون تشخیص سن در فرمانداری شهرستان محل صدور شناسنامه مراجعه کند.

چنانچه شخص مدعی اختلاف کمتر از پنج سال سن در شناسنامه باشد باید به دادگستری مراجعه و ادله محکمه پسند ارائه دهد. ادله محکمه پسند می تواند شامل برگ ولادت، اشتباه مامور ثبت احوال و غیره باشد.

در ادامه تشکیل پرونده دادگاه با تشکیل جلسه و با توجه به نظر پزشکی قانونی و پزشکان معتمد دیگر آزمایشاتی از جمله سنجش تراکم استخوان گرفته می شود. و یا در موارد دیگر از طریق آموزش پرورش استعلامات تحصیلی شخص گرفته می شود.

 

مطالب مرتبط: تغییر نام

مطالب مرتبط: حذف نام همسر 

 

همچنین گاهی افراد مدعی می شوند که از شناسنامه خواهر و برادر متوفی خود استفاده می کنند. که در این صورت این موضوع را شخص مدعی باید در دادگاه به اثبات برساند و البته برای راحتتر انجام شدن این کار شما می توانید از یک مشاوره حقوقی و یا وکیل آنلاین که در این زمینه تخصص دارد کمک بگیرید.

موسسه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما عزیزان قرارداده تا از مشاوره حقوقی تغییر سن به صورت 24 ساعته کمک بگیرید.

 

وکیل آنلاین
وکیل آنلاین

 

مدارک لازم جهت صغر سن

  1. درخواستی به صورت کتبی در فرم مخصوص که توسط شخص یا ولی قانونی اس تکمیل میشود
  2. شناسنامه عکس دار و تصور آن
  3. عکس جدید یک قطعه
  4. اصل مدارک مربوط به وصی یا قیم برای افرادی که تحت سرپرستی هستند.
  5. حکم رشد افراد کمتر از ۱۸ سال که شخصا مراجعه می کنند.
  6. فیش واریزی طبق تعرفه نزد یکی از شعب بانک ملی بنام سازمان ثبت احوال

 

مطالب مرتبط: وکیل آنلاین 

 

موسسه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما قرار داده که هر ساعت از شبانه روز در زمینه تغییر سن نیاز به مشاوره به صورت تلفنی یا حضوری با وکیل پایه یک یا مشاوره حقوقی آنلاین داشته باشید در خدمت گذاری به شما عزیزان آماده باشد.

برای برقراری ارتباط با وکیل آنلاین یا مشاوره حقوقی تلفنی به صورت 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز از تلفن ثابت سراسر کشور بدون هیچ پیش شماره یا کدی با شماره: 9099071369 تماس بگیرید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

از تلفن ثابت 9099071369