حق مسکن زوجه
حق مسکن موضوع مهمی است که در زندگی زوج ها مطرح می شود.
ماده 1005 قانون مدنی کشورمان در مورد این مساله این گونه عنوان دارد که اقامتگاه زن شوهردارهمان اقامتگاه شوهراست معذلك زني كه شوهر او اقامتگاه معلومي ندارد وهمچنين زني كه بارضايت شوهرخود و يا به اجازه محكمه مسكن عليحده اختيار كرده مي تواند اقامتگاه شخصي عليحده نيزداشته باشد.
مسکن یکی از مصادیق بارز نفقه محسوب می شود، به همین خاطر هست که مرد مکلف به تهیه مسکن مناسب برای زن است.
البته قانونگذار در مواردی برای حمایت از زوجه این اختیار را به وی داده که مسکن جداگانه ای داشته باشد.

مطالب مرتبط: طلاق از طرف مرد

شرایط اختیار مسکن جداگانه برای زن
1- طبق ماده 1115 قانون مدنی که عنوان دارد اگربودن زن با شوهردريك منزل متضمن خوف ضرر بدني يامالي ياشرافتي براي زن باشد زن مي تواندمسكن عليحده اختياركندودرصورت ثبوت مظنه ضررمزبورمحكمه حكم بازگشت به منزل شوهرنخواهددادومادام كه زن در بازگشتن به منزل مزبور معذوراست نفقه برعهده شوهرخواهدبود.
قانونگذار در این جا تاکید دارد در صورتی که زن ترس از ضرر و زیان بدنی، مالی، شرافتی داشته باشد، می تواند با اجازه دادگاه منزل را ترک کند. و برای خود منزل جداگانه بگیرد.
2- طبق ماده 1114 قانون مدنی که عنوان می کند زن بايددرمنزلي كه شوهرتعيين مي كندسكني نمايدمگرآنكه اختيارتعيين منزل به زن داده شده باشد.
موضوعی که در قالب شرط ضمن عقد تحت عنوان تعیین مسکن آمده است انتخاب محل سکونت به اختیار زن گذاشته شده است نه زندگی در مسکن جداگانه از مرد، زیرا که لازمه زندگی مشترک حضور در یک مسکن می باشد.

مطالب مرتبط: وکیل خانواده

بیشتر بدانیم: وکیل پایه یک دادگستری

موسسه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما قرار داده که هر ساعت از شبانه روز در زمینه طلاق توافقی نیاز به مشاوره به صورت تلفنی یا حضوری با وکیل خانواده یا مشاوره حقوقی داشته باشید در خدمت گذاری به شما عزیزان آماده باشیم.

برای برقراری ارتباط با وکیل آنلاین یا مشاوره حقوقی تلفنی به صورت 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز از تلفن ثابت سراسر کشور بدون هیچ پیش شماره یا کدی با شماره: 9099071369 تماس بگیرید.

در صورتی که در خصوص موضوع این بخش سوالی دارید میتوانید سوال خود را بپرسید تا در کمترین زمان توسط وکلای مجرب پاسخ داده شود.

blank

در صورتی که نیاز به مشاوره از طریق تلفن را دارید از این بخش اقدام کنید تا هرچه سریع تر به پاسخ سوال خود دریافت کنید.

blank

درصورتی که نیاز به مشاوره حضوری دارید از این طریق اقدام کنید.

درصورتی که نیاز به تنظیم اوراق قضایی دارید یا اینکه می خواهید فایل پرونده یا حکم خود را ازسال کنید از این طرق اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

از تلفن ثابت 9099071369