دادخواست مطالبه ثمن معامله

 

یکی از عقود رایج بین اشخاص، بیع یا همان خرید و فروش می باشد که برای نقل و انتقال اموال مورد استفاده قرار می گیرد.

از لحاظ حقوقی عقد بیع باعث انتقال مالکیت می گردد، از همین جهت هست که قسمت عمده فعالیت های اقتصادی و مشکلات حقوقی در جامعه ما پیرامون عقد بیع و دادخواست مطالبه است.

خرید و فروش کوچک مانند خرید از سوپر مارکت سر خیابان تا معاملات بزرگ مانند خرید آپارتمان و … تحت شرایط و مفاد این مبایعه نامه قرار می گیرد، بیشتر معاملات مربوط به خرید و فروش به طورنقدی صور ت می گیرد اما همیشه هم به این شکل نمی باشد.

در برخی معاملات ممکن است طرفین قرارداد، خرید و فروش را منعقد نمایند و ثمن معامله یا همان وجهی که بابت خرید کالا پرداخت می شود را به صورت اقساط تعیین کنند، مشکل زمانی به وجود می آید که خریدار مرتکب نقض تعهد گردد و وجهه مربوط به معامله را پرداخت ننماید.  در این موارد فروشنده باید دادخواست مطالبه ثمن معامله را از طریق دفتر خدمات قضایی ثبت کند. بهتر است قبل از ثبت دادخواست با یک وکیل پایه یک دادگستری یا مشاور حقوقی مشورت بگیرید.

 

مطالب مرتبط: دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

 

رای وحدت رویه مربوط به مطالبه ثمن معامله

رأي وحدت رويه شماره 733 هيأت عمومي ديوان عالي كشور

 

بر اساس ماده 365 قانون مدني، بيع فاسد اثري در تملك ندارد، به این معنا که مبيع و ثمن كماكان در مالكيت بايع و مشتري باقي خواهد ماند و طبق مادتین 390 و 391 قانون مدنی، اگر بعد از گرفتن ثمن، مبيع كلاً يا جزئاً مستحق للغير درآيد: بايع ضامن است و می بايست ثمن را مسترد کند و اگر مشتري جاهل به وجود فساد باشد، از عهده غرامات وارد شده بر مشتري نيز برآيد، زیرا ثمن در اختيار بايع بوده است.

اگر ارزش ثمن کاهش پیدا کند و به اثبات برسد، با توجه به اطلاق عنوان غرامات در ماده 391 قانون مدني بايع قانوناً ملزم به جبران خسارات می باشد.

 

دادخواست مطالبه ثمن معامله
دادخواست مطالبه ثمن معامله

 

در ذیل یک نمونه دادخواست مطالبه ثمن معامله برای آشنای بیشتر شما عزیزان آورده شده است.

 

بسمه تعالی

 

خواهان: ………………..، فرزند: ………………..، به کد ملی: ……………..،

خوانده : …………………، فرزند: ………………..، به کد ملی: ……………..،

 

خواسته : مطالبه ثمن معامله

 

دلایل و منضمات: تصوير مصدق مبايعه نامه – تصوير مصدق سند مالكيت

 

ریاست محترم دادگاه عمومی حقوقی

 

با سلام و عرض ادب

احتراماً به استحضار مي‌رساند:

 

اينجانب ……………… فرزند …………… بر اساس مبايعه‌نامه عادي به شماره …………… در تاریخ …………… موضوع معامله را واقع در پلاك ثبتي……… بخش ……… واقع در………………… به آقای …………… به فروش رساندم و مبلغ ……………… ریال معادل ……………. تومان از طرف خريدار به اينجانب پرداخت گرديد.

اينجانب تعهدات خود را انجام داده‌ اما متأسفانه خوانده عليرغم تعهد قید شده در بند……  مبايعه نامه و حلول وقت انجام آن، به تعهدات قراردادي خود عمل ننموده است.

 فلذا با تقديم اين دادخواست تقاضاي رسيدگي به خواست اينجانب و صدور حكم به الزام خوانده به پرداخت ثمن معامله، خسارات و کلیه هزينه‌ي دادرسي به استناد مادتین 10، 219، 220، 1301 قانون مدني و مادتین 197، 515، 519 قانون آيين دادرسي مدني دادگاه هاي عمومي و انقلاب در امور مدني مورد استدعاست.

 

با تشکر فراوان

نام و نام خانوادگی خواهان

 

 

در ادامه، یک نمونه واقعی دیگر دادخواست مطالبه ثمن معامله، از پرونده های مجموعه حقوقی دادگستر برای آگاهی بهتر شما عزیزان، قرار داده شده است.

 

بسمه تعالی

 

خواهان: ………………..، فرزند: ………………..، به کد ملی: ………………..،

خوانده : …………………، فرزند: ………………..، به کد ملی: ………………،

 

خواسته : مطالبه ثمن معامله خودر

 

دلایل و منضمات: اجرائیه از شعبه 191 دادگاه عمومی حقوقی مجتمع شهید مطهری

 

ریاست محترم دادگاه عمومی حقوقی

 

با سلام

احتراماً مراتب دادخواهی خود را به شرح ذیل به استحضار عالی می رساند؛

اينجانب …………………. فرزند …………… به دلالت اجرائیه حکم شماره دادنامه …………………….. و دادنامه صادره از شعبه 44 تجدیدنظر به شماره ……………………..  مبنی بر تایید رای بدوی و اثبات عقد بیع فی مابین اینجانب و خوانده محترم(خریدار) راجع به یک دستگاه خودرو ……………… شماره پلاک ……………………….

بر اساس ماده 362 قانون مدنی (به مجرد عقد بیع مشتری مالک ثمن می شود)، و اثبات بیع بر اساس آرای صادره، متأسفانه خوانده هیچ مبلغی از بابت ثمن معامله پرداخت ننموده و اقساط خودرو را هم اینجانب پرداخت نموده که در صورت لزوم قابل استعلام است.

فلذا با عنایت به مراتب فوق و دلایل و مدارک ابرازی و تقديم اين دادخواست و ضمايم مربوطه، تقاضاي رسيدگي به خواست اينجانب و صدور حكم به الزام خوانده محترم به پرداخت ثمن معامله و كليه‌ي خسارات قانونی و هزينه‌ي دادرسي به استناد مواد (10)، (219)، (220)، قانون مدني و مواد (515)، (519) قانون آيين دادرسي مدني دادگاه هاي عمومي و انقلاب در امور مدني از محضر حضرتعالی مورد استدعاست.  

 

با تشکر و تجدید احترام

نام و نام خانوادگی خواهان

 

دادخواست مطالبه ثمن
دادخواست مطالبه ثمن

 

نکات حقوقی مرتبط با دادخواست مطالبه ثمن قرارداد

 

چنانچه در قراردادی که بین طرفین منعقد شده، مهلتی برای پرداخت ثمن قید نشده باشد، اصل بر این است که خریدار باید فوراً ثمن را پرداخت کند.

هزینه های تسلیم ثمن معامله به عهده خریدار می باشد، ولی در هر حال طرفین می توانند در این مورد به توافق برسند.

چنانچه فروشنده سند مالکیت را به نام خریدار انتقال داده باشد، و خریدار متعهد شده باشد بخشی از ثمن را در موعد معینی پرداخت نماید، فروشنده می تواند از طریق اجرای ثبت، ثمن قراردادی را مطالبه کند.

اگر خریدار ثمن را به وکیلِ مالک که حق اخذ ثمن قرارداد را ندارد پرداخت نماید، مالک می تواند بابت ثمن معامله به خریدار مراجعه کند.  

چنانچه خریدار سفته یا چک مدت داری را برای پرداخت ثمن معامله به مالک تحویل داده باشد، فروشنده نمی تواند دادخواست مطالبه ثمن معامله دهد، فقط می تواند از طریق اجراِئیه یا دادخواست حقوقی اقدام به مطالبه وجه چک یا سفته نماید.

 

 

موسسه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما مخاطبین قرار داده که هر ساعت از شبانه روز در تمامی زمینه های حقوقی نیاز به مشورت با وکیل پایه یک، برای تنظیم دادخواست مطالبه ثمن معامله داشته باشید در خدمت گذاری آماده باشد. 

برای برقراری ارتباط با وکیل آنلاین یا مشاوره حقوقی تلفنی به صورت 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز از تلفن ثابت سراسر کشور بدون صفر یا کد با شماره 9099071369 تماس بگیرید.

 

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonاز تلفن ثابت 9099071369