دادخواست مطالبه ثمن معامله

 

یکی از عقود رایج بین اشخاص، بیع یا همان خرید و فروش می باشد که برای نقل و انتقال اموال مورد استفاده قرار می گیرد.

از لحاظ حقوقی عقد بیع باعث انتقال مالکیت می گردد، از همین جهت هست که قسمت عمده فعالیت های اقتصادی و مشکلات حقوقی در جامعه ما پیرامون عقد بیع و دادخواست مطالبه است.

خرید و فروش کوچک مانند خرید از سوپر مارکت سر خیابان تا معاملات بزرگ مانند خرید آپارتمان و … تحت شرایط و مفاد این مبایعه نامه قرار می گیرد، بیشتر معاملات مربوط به خرید و فروش به طورنقدی صور ت می گیرد اما همیشه هم به این شکل نمی باشد.

 

حتمن بخوانید: وکیل پایه یک دادگستری

 

در برخی معاملات ممکن است طرفین قرارداد، خرید و فروش را منعقد نمایند و ثمن معامله یا همان وجهی که بابت خرید کالا پرداخت می شود را به صورت اقساط تعیین کنند، مشکل زمانی به وجود می آید که خریدار مرتکب نقض تعهد گردد و وجهه مربوط به معامله را پرداخت ننماید.  در این موارد فروشنده باید دادخواست مطالبه ثمن معامله را از طریق دفتر خدمات قضایی ثبت کند. بهتر است قبل از ثبت دادخواست با یک وکیل پایه یک دادگستری یا مشاور حقوقی مشورت بگیرید.

 

مطالب مرتبط: دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

 

رای وحدت رویه مربوط به مطالبه ثمن معامله

رأي وحدت رويه شماره 733 هيأت عمومي ديوان عالي كشور

 

بر اساس ماده 365 قانون مدني، بيع فاسد اثري در تملك ندارد، به این معنا که مبيع و ثمن كماكان در مالكيت بايع و مشتري باقي خواهد ماند و طبق مادتین 390 و 391 قانون مدنی، اگر بعد از گرفتن ثمن، مبيع كلاً يا جزئاً مستحق للغير درآيد: بايع ضامن است و می بايست ثمن را مسترد کند و اگر مشتري جاهل به وجود فساد باشد، از عهده غرامات وارد شده بر مشتري نيز برآيد، زیرا ثمن در اختيار بايع بوده است.

اگر ارزش ثمن کاهش پیدا کند و به اثبات برسد، با توجه به اطلاق عنوان غرامات در ماده 391 قانون مدني بايع قانوناً ملزم به جبران خسارات می باشد.

 

دادخواست مطالبه ثمن معامله
دادخواست مطالبه ثمن معامله

 

در ذیل یک نمونه دادخواست مطالبه ثمن معامله برای آشنای بیشتر شما عزیزان آورده شده است.

 

بسمه تعالی

 

خواهان: ………………..، فرزند: ………………..، به کد ملی: ……………..،

خوانده : …………………، فرزند: ………………..، به کد ملی: ……………..،

 

خواسته : مطالبه ثمن معامله

 

دلایل و منضمات: تصوير مصدق مبايعه نامه – تصوير مصدق سند مالكيت

 

ریاست محترم دادگاه عمومی حقوقی

 

با سلام و عرض ادب

احتراماً به استحضار مي‌رساند:

 

اينجانب ……………… فرزند …………… بر اساس مبايعه‌نامه عادي به شماره …………… در تاریخ …………… موضوع معامله را واقع در پلاك ثبتي……… بخش ……… واقع در………………… به آقای …………… به فروش رساندم و مبلغ ……………… ریال معادل ……………. تومان از طرف خريدار به اينجانب پرداخت گرديد.

اينجانب تعهدات خود را انجام داده‌ اما متأسفانه خوانده عليرغم تعهد قید شده در بند……  مبايعه نامه و حلول وقت انجام آن، به تعهدات قراردادي خود عمل ننموده است.

 فلذا با تقديم اين دادخواست تقاضاي رسيدگي به خواست اينجانب و صدور حكم به الزام خوانده به پرداخت ثمن معامله، خسارات و کلیه هزينه‌ي دادرسي به استناد مادتین 10، 219، 220، 1301 قانون مدني و مادتین 197، 515، 519 قانون آيين دادرسي مدني دادگاه هاي عمومي و انقلاب در امور مدني مورد استدعاست.

 

با تشکر فراوان

نام و نام خانوادگی خواهان

 

 

در ادامه، یک نمونه واقعی دیگر دادخواست مطالبه ثمن معامله، از پرونده های مجموعه حقوقی دادگستر برای آگاهی بهتر شما عزیزان، قرار داده شده است.

 

بسمه تعالی

 

خواهان: ………………..، فرزند: ………………..، به کد ملی: ………………..،

خوانده : …………………، فرزند: ………………..، به کد ملی: ………………،

 

خواسته : مطالبه ثمن معامله خودر

 

دلایل و منضمات: اجرائیه از شعبه 191 دادگاه عمومی حقوقی مجتمع شهید مطهری

 

ریاست محترم دادگاه عمومی حقوقی

 

با سلام

احتراماً مراتب دادخواهی خود را به شرح ذیل به استحضار عالی می رساند؛

اينجانب …………………. فرزند …………… به دلالت اجرائیه حکم شماره دادنامه …………………….. و دادنامه صادره از شعبه 44 تجدیدنظر به شماره ……………………..  مبنی بر تایید رای بدوی و اثبات عقد بیع فی مابین اینجانب و خوانده محترم(خریدار) راجع به یک دستگاه خودرو ……………… شماره پلاک ……………………….

بر اساس ماده 362 قانون مدنی (به مجرد عقد بیع مشتری مالک ثمن می شود)، و اثبات بیع بر اساس آرای صادره، متأسفانه خوانده هیچ مبلغی از بابت ثمن معامله پرداخت ننموده و اقساط خودرو را هم اینجانب پرداخت نموده که در صورت لزوم قابل استعلام است.

فلذا با عنایت به مراتب فوق و دلایل و مدارک ابرازی و تقديم اين دادخواست و ضمايم مربوطه، تقاضاي رسيدگي به خواست اينجانب و صدور حكم به الزام خوانده محترم به پرداخت ثمن معامله و كليه‌ي خسارات قانونی و هزينه‌ي دادرسي به استناد مواد (10)، (219)، (220)، قانون مدني و مواد (515)، (519) قانون آيين دادرسي مدني دادگاه هاي عمومي و انقلاب در امور مدني از محضر حضرتعالی مورد استدعاست.  

 

با تشکر و تجدید احترام

نام و نام خانوادگی خواهان

 

دادخواست مطالبه ثمن
دادخواست مطالبه ثمن

 

نکات حقوقی مرتبط با دادخواست مطالبه ثمن قرارداد

 

چنانچه در قراردادی که بین طرفین منعقد شده، مهلتی برای پرداخت ثمن قید نشده باشد، اصل بر این است که خریدار باید فوراً ثمن را پرداخت کند.

هزینه های تسلیم ثمن معامله به عهده خریدار می باشد، ولی در هر حال طرفین می توانند در این مورد به توافق برسند.

چنانچه فروشنده سند مالکیت را به نام خریدار انتقال داده باشد، و خریدار متعهد شده باشد بخشی از ثمن را در موعد معینی پرداخت نماید، فروشنده می تواند از طریق اجرای ثبت، ثمن قراردادی را مطالبه کند.

اگر خریدار ثمن را به وکیلِ مالک که حق اخذ ثمن قرارداد را ندارد پرداخت نماید، مالک می تواند بابت ثمن معامله به خریدار مراجعه کند.  

چنانچه خریدار سفته یا چک مدت داری را برای پرداخت ثمن معامله به مالک تحویل داده باشد، فروشنده نمی تواند دادخواست مطالبه ثمن معامله دهد، فقط می تواند از طریق اجراِئیه یا دادخواست حقوقی اقدام به مطالبه وجه چک یا سفته نماید.

 

 

موسسه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما مخاطبین قرار داده که هر ساعت از شبانه روز در تمامی زمینه های حقوقی نیاز به مشورت با وکیل پایه یک، برای تنظیم دادخواست مطالبه ثمن معامله داشته باشید در خدمت گذاری آماده باشد. 

برای برقراری ارتباط با وکیل آنلاین یا مشاوره حقوقی تلفنی به صورت 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز از تلفن ثابت سراسر کشور بدون صفر یا کد با شماره 9099071369 تماس بگیرید.

 

14 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بسیار عالی و با تشکر از نمونه دادخواست ها
  کمک کننده و ضروری بود

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من ماشینم را فروختم و مقداری از ثمن را دریافت نکردم و در مبایعه نامه دستی قرار شد ده روز دیگه مابقی ثمن را پرداخت و در صورت عدم پرداخت معامله فسخ شود.
  چند روز گذشته خریدار مبلغ پرداخت نکرده الان میشه چه اقدامی انجام دهد؟

  پاسخ
 • سلام من مقداری پول به یکی از آشنایانم دادم و قرار شد با اون مول کار کنه و ماهیانه یه سودی به من پرداخت کند. چند ماه اول سود پرداخت شد
  اما متاسفانه دیگه سودی پرداخت نکرده و منم گفتم اصل پولم را بهم برگردون اما دیگه جوابی داد در حال حاضر باید چی کار کنم منون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   شما می توانید دادخواست مطالبه وجه تنظیم کنید و در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.
   همچنین می توانید قبل از ثبت دادخواست، اظهارنامه ارسال کنید.

   پاسخ
 • سلام با دادخواست مطالبه هم میشه درخواست تامین خواسته داد؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بله، شما می توانید همزمان با ثبت دادخواست مظالبه، تامین خواسته را بخواهید.

   پاسخ
 • با سلام، اینجانب منزلی داشتم که قسمتی از آن در طرح تعریض گذرگاه و گلوگاه شهرداری بود، طی قراردادی با شهرداری، شهرداری کل آن را از من خرید، نحوه پرداخت وجه به صورت نصف مبلغ در زمان تحویل و نصف دیگر در زمان انتقال سند بود،سند خانه دفترچه ایی بود، با تحویل منزل به شهرداری، شهرداری بلافاصله آنرا تخریب کرد (هر چند در اولویت یک شهرداری نبود)، از انجا که در انتقال سند باید سند تک برگ باشد و عملیات تخریب قبل از صدور سند تک برگ انجام شده، اداره ثبت سند تک برگ صادر نمی کند، و شهرداری مابقی مبلغ را پرداخت نمی کند، سوال اینجاست که آیا شهرداری حق تخریب بعد از تحویل و قبل انتقال سند را دارد؟ اینجانب برای دریافت مابقی مبلغ چکار باید بکنم؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   برای مابقی ثمن معامله شما باید دادخواست مطالبه ثمن ثبت کنید.
   در خصوص تخریب هم بستگی به شرایط در قرارداد دارد.

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    اینجانب یه پراید مدل پایین خریدم و کل مبلغ معامله رو به فروشنده داده ام.ولی بعد از رفتن به تعویض پلاک و نظریه افسر کارشناس ماشین سند نخورده و صلاحیت تردد ندارد.والان کارمون به شکایت کشیده شده و صاحب ماشین از برگرداندن پول ممانعت میکند.اینجانب چه دادخواستی باید تنظیم کنم؟آیا بصورت یکجا به پولم میرسم؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     شما باید دادخواست مطالبه ثمن معامله ثبت کنید.
     بله اگر اموال و توانایی مالی داشته باشد محکوم به پرداخت می شود.

     پاسخ
 • سلام بنده معامله زمین انجام دادم و از بابت ثمن معامله سنگ الماس جواهر سکه تمام بهار طرح قدیم و دلار در حضور شاهدان به فروشنده پرداخت کردم و در مبایعه نامه که به صورت کد رهگیری اخذ شده نوشته شده کل مبلغ ثمن معامله تمام و کمال نقدا پرداخت گردید و فروشنده اقرار به اخذ ثمن معامله گردید بعدش فردا اومد دفترخانه قطعی زد بنام من بدون هیچگونه قید و شرط اینک رفته شکایت کرده من ثمن معامله را نگرفتم آیا اینطوری میشه سه بار سردفتر ازش پرسید معامله سنگینی است پولتو گرفتی گفت بله گفت بیا امضا کن اینک من چکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   شما با ادله ای که دارید میتوانید ثابت نمایید که ثمن معامله پرداخت شده است.
   البته می توانید از دادگاه بخواهید از دفتر خانه نیز استعلام بگیرد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonاز تلفن ثابت 9099071369