قرارداد فروش دستگاه صنعتی

 

در تعریف قرارداد باید این چنین عنوان نمود که: توافق میان دو یا چند طرف بر سر یک موضوع، که آن موضوع می تواند مالی یا غیرمالی و یا ساخت یک دستگاه باشد. یکی از  پرکاربردترین قراردادهای حقوقی، قرارداد ساخت و فروش دستگاه صنعتی است. 

 

حتمن بخوانید: وکیل پایه یک دادگستری

 

اهمیت قرارداد صنعتی

 زمانی اهمیت قرارداد بیشتر می‌شود که کالا از نوع صنعتی بوده یا شامل ماشین آلات و قطعات باشد. به همین دلیل، آشنایی با انواع قراردادهای خرید، فروش، کالا و جزئیات مربوط به قرارداد فروش کالاهای صنعتی از قبیل قرارداد خرید و فروش ماشین آلات و قطعات برای تمامی فعالین در زمینه های صنعتی و بازرگانی لازم و به عبارتی حیاتی محسوب می شود.

قرارداد خرید و فروش دستگاه صنعتی ماشین آلات  و قطعات آن موضوعی است که همیشه با آن مواجه هستیم. و به صرف توافق خریدار و فروشنده برای ساخت کالا، خرید و فروش یک دستگاه بین آنها قراردادی شکل می‌گیرد. هر چند که به صورت مکتوب اراده ‌شان را ثبت نکرده باشند. و بعد از ثبت قرارداد بین طرفین به صورت مکتوب که البته باید در نگارش قرارداد توجه و دقت زیادی داشته باشم. زیرا اگر طرفین قرارداد به اختلافی برخورد داشته باشند قاضی محکمه قراردادمکتوب را تفسیر بین آن ها حکم صادر می گردد.

واقعیت این است که آنچه مدنظر ماست شکل پیچیده ‌تر بین سازندگان، خریداران و فروشندگان بین‌المللی و سازندگان، خریداران و فروشندگان داخلی است. که در حجم گسترده با یکدیگر  وارد معامله می شوند و قصد تنظیم قرارداد مکتوب دارند.  

 

قرارداد فروش دستگاه صنعتی
قرارداد فروش دستگاه صنعتی

 

در ذیل یک نمونه قرارداد فروش دستگاه صنعتی توسط وکیل پایه یک مجموعه تنظیم شده است.

 

 

بسمه تعالی

ماده1(طرفین قرارداد):

 آقای …………………… فرزند ………… به شماره ملی ………………………… به آدرس ……………………..

آقای ……………………. فرزند ……… به شماره ملی …………………………… به آدرس ………………………  

 

ماده 2(موضوع قرارداد):

به استناد ماده 10 قانون مدنی قرارداد فروش دستگاه  …………………… برای طرفین لازم الاجرا است.

 

ماده 3 (نحو پرداخت):

خریدار معادل ……. درصد مبلغ قرارداد در هنگام عقد قرارداد و معادل ……. درصد مبلغ قرارداد پس از تحويل کالا یه صورت نقد یا یک فقره چک به مبلغ ………… به شماره ……………… پرداخت می کند.

 

ماده 4 (تحویل مورد معامله):

فروشنده متعهد گردید در تاریخ                   در ساعت                  در قبال دریافت الباقی ثمن معامله کالا را به فروشنده تسلیم نماید. تسلیم کالا در انبار فروشنده خواهد بود.

فروشنده متعهد گردید قبل از تاریخ تحویل,  مبیع را توسط کارشناس فنی بررسی کند.

نوسانات ارز و تغییر قیمتها و تحریمها واثرات ناشی هیچ تاثیری در این معامله نداشته و نخواهد داشت و هرگونه ادعایی در این خصوص توسط هریک از طرفین به هرعنوان و به هر دلیل مطرح گردد و هرگونه ادعایی در اینخصوص مطرح گردد باطل و از درجه اعتبار ساقط میباشد.

 

ماده ۵: (تعهدات خریدار):

   اگر خریدار نتواند ثمن معامله را در مدت مقرر تحويل نمايد یا چک های وی وصول نگردد خریدار می بایست روزانه مبلغ …………… تومان به عنوان خسارت به فروشنده مقابل پرداخت کند.

 

خریدار متعهد گردید که پس از تحویل {شرح موارد فروش} تمامی مطالبات فروشنده را پرداخت نماید.  

خریدار هرنوع تغییر احتمالی در نقشه ها و محل نصب را کتبا با ذکر جزییات به فروشنده ابلاغ خواهد کرد، تغییرات مذکور موجب افزایش مدت قرارداد خواهد شد.

 

تبصره ۱: کلیه تجهیزات و امکانات لازم در کل محدوده اعم از لوله کشی، کابل کشی، وسایل ابزار دقیق و غیره به عهده خریدار می باشد.

 

تبصره ۲: نصب و راه اندازی تجهیزات موضوع قرارداد به عهده خریدار بوده و در صورت نیاز با پرداخت هزینه نصب از سوی خریدار توسط پیمانکار فروشنده انجام میگیرد .لیکن کارشناس فروشنده به هنگام تحویل دستگاهها نظرات کارشناسی دستورهای خود را برای نصب به نصاب خریدار اعلام خواهد نمود.

 

نظارت

کلیه مسئولیت تائید نقشه ها و کنترل و نظارت بر ساخت قطعات و تجهیزات تحت قرارداد و نظارت بر صورت وضعیت ها بعهده نماینده خریدارو یا ناظر……………….. (به نیابت خریدار) می باشد. کلیه مراتب، مکاتبات و هماهنگی ها صرفاَ از طریق خریدار صورت می پذیرد و در صورت تماس مستقیم با مشاور جهت حل مسائل صرفاَ فنی رونوشت آن همزمان به خریدار تحویل گردد.

 

 ماده6 (گارانتی کالا):

موضوع قرارداد بمدت سه سال گارانتي مي گردد و درصورت بروز هرگونه خرابي یا عیب در اجناس فروخته شده فروشنده موظف به رفع عيب یا تعویض اجناس مي باشد و هیچ گونه مسولیت دیگری ندارد.

 

ماده 7 (تعهدات فروشنده/سازنده):

 فروشنده با توجه به تجربه و دانش خود در خصوص عملكرد صحيح محصول کارشناسان فنی خود را برای آموزش صحیح استفاده از کالاهای فروخته شده را به محل خریدار می فرستد.

 

سازنده یا همان فروشنده موظف است قطعات و تجهیزات موضوع قرارداد را در محل کارخانه شرکت پس از مونتاژ نهائی و تائید، تحویل نماید.

 

فروشنده تعهد می نماید که اقلام موضوع قرارداد را به تعداد کافی و بطور صحیح و بر اساس مشخصات فنی سفارش شده بنحوی که قابل استفاده باشد تهیه نماید.

 

سازنده  متعهد می گردد که کلیه اقلام را به نحوی بسته بندی نماید که مورد تایید خریدار و مشاوره بوده و آسیبی به آنها وارد نگردد.

 

 سازنده موظف است که اقلام موضوع قرارداد را به تفکیک علامت گذاری نموده و با نظارت نماینده خریدار و مشاور تحویل خریدار نماید بنحوی که عملیات نصب در کوتاه ترین مدت و بر اساس معیارهای استاندارد و حرفه ای قابل انجام باشد و آسیبی در روند کار وارد نسازد.

 

فروشنده متعهد گردید موضوع مورد قرارداد را بر اساس مدت قرارداد موضوع ماده 6 تحویل نماید.

 

فروشنده پیش بینی تغییر حجم سفارش موضوع مورد قرارداد را به مقدار بیست و پنج درصد(۲۵%) (کاهش یا افزایش) را تعهد می نماید.

 

ماده 8 (شروط ضمن عقد):   

کلیه خیارات از جمله خیار غبن به هر عنوان ادعا و به هر میزان به استثنای  موارد تقلب و تدلیس با اقرار طرفین و با علم و اطلاع کامل نسبت به عرف بازار اسقاط گردید

 در صورتیکه معلوم گردد مورد معامله به هر علتی غیر از عامل قوه قاهره مانند مصادره ، رهن ، عملیات اجرایی دادگستری یا اجرای اسناد رسمی ، مستحق للغیر و یا غصبی بودن ، قانوناً قابل انتقال به خریدار نبوده است ، فروشنده موظف است اصل ثمن دریافتی و ۲۰ درصد آنرا بعنوان خسارت ظرف مدت یک هفته از کشف فساد به خریدارپرداخت نماید. 

 چنانچه هریک از طرفین از انجام هریک از تعهدات خود امتناع نمایند بایستی روزانه مبلغ……. میلیون ریال بعنوان خسارت به طرف مقابل پرداخت نماید . این مبلغ بدل از اصل تعهد نبوده و با آن جمع میگردد.

 

ماده 9 (شرایط فسخ قرارداد):

چنانچه مشتری نتواند در موعد مشخص شده در قرارداد مابقی ثمن معامله را به فروشنده پرداخت نماید این قرارداد منفسخ و بدون حضور در مراجع قضایی کالاهای تحویل داده شده به مشتری به فروشنده برگردانده می گردد. 

 

ماده10 (حل اختلاف و داوری):  

طرفین توافق نمودند در صورت بروز هرگونه اختلاف نظر در مفاد یا اجرای قرارداد، موضوع اختلاف از طریق ارجاع امر به داوری حل و فصل نمایند، داور منتخب متعهد است حداکثر ظرف مدت یکماه از تاریخ ارجاع اختلاف به داور موضوع اختلاف را با توجه به قوانین و مقررات موضوعه و عرف و با تعیین نوع تخلف و متخلف و نوع میزان خسارت و نحوه جبران آن و نیز تفسیر قرارداد و چگونگی اجرای آن مبادرت به صدور رأی نماید . این رأی قطعی و لازم الاجراست و طرفین حق هرگونه ایراد و اعتراض به آن را از خود سلب و ساقط نمودند.  

 

  اين قرارداد در 10 ماده و 3 نسخه كه حكم واحد دارند تنظيم و پس از امضاء طرفين معامله معتبر و يك نسخه نزد خریدار و بقيه نسخ نزد فروشنده باقي مي ماند.

 

 

قرارداد فروش دستگاه صنعتی
قرارداد فروش دستگاه صنعتی

 

وکیل آنلاین

وکیل تسخیری

 

دلیل نیاز به قرارداد  فرو‌ش دستگاه صنعتی و ماشین آلات

در پایان باید عنوان داشت که قرارداد خرید و فروش دستگاها و  ماشین آلات و قطعات داخلی و بین‌المللی نکات حقوقی ظریف و تعهدات گوناگونی را شامل می‌شود و داشتن یک قرارداد مناسب از وقوع بسیاری از مشکلات و درگیری های حقوقی جلوگیری می‌کند.

همیشه باید این نکته را بخاطر داشت که: برای ساخت یا خرید ماشین آلات و قطعات از طریق قرارداد ساخت کالاهای صنعتی همچون معاملات دولتی، نیاز مبرم به برگزاری جلسه دارد، در حقبقت موارد رد و بدل شده در این گفتگوها پایه و اساس قرارداد را تشکیل می‌دهد.

به همین دلیل، بسیاری از شرکت‌ها و تولیدکنندگان با کمک وکیل پایه یک خبره تنظیم قراردادها، نه تنها موارد قابل مذاکره را به صورت حرفه ای برنامه‌ریزی می‌کنند بلکه تمامی موارد قراردادی را به صورتی تنظیم می‌کنند که جای شک و ابهامی در آن باقی نمی گذارد.

 

قرارداد خرید و ساخت دستگاها و ماشین آلات یکی از مهم‌ترین قراردادها در زمینه خرید و فروش محسوب می گردد، در این مقاله تلاش شد تا نکات مهمی حول این قرارداد یادآوری شود تا خریدار و فروشنده بتوانند در امنیت کامل حقوقی، موضوع قرارداد را انجام دهند.

به هر حال باید توجه داشت که تنظیم قراردادهای کامل و جامع حقوقی نیازمند وجود علم و تخصص درزمینه حقوق قراردادها است.

 

موسسه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما عزیزان قرار داده که هر ساعت از شبانه روز در کلیه زمینه های حقوقی و قراردادی نیاز به وکیل  یا مشاوره حقوقی برای تنظیم  هر نوع قراردادی  داشته باشید در خدمت گذاری به شما آماده باشد

برای برقراری ارتباط با وکیل تلفنی یا مشاوره حقوقی آنلاین به صورت 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز از تلفن ثابت سراسر کشور بدون صفر یا پیش شماره با شماره 9099071369 تماس بگیرید.

                                               

 

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بسیار عالی

  پاسخ
 • سلام. من یه دستگاه صنعتی از همکارم خریدم
  الان منوجه شدم دستگاه خراب هست و مشکل داره. حالا بابد چیکار کنم؟ میتونم قرارداد فسخ کنم دستگاه را پس بدم؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   اگر قرارداد مکتوبی تنظیم شده و شما یک مدت خاصی قید نمودید برای فسخ میتوانید استناد کنید به بند فسخ قرارداد و قرارداد را فسخ نماید.
   چنانچه قراردادی هم تنظیم ننمودید میتوانید به استناد مغبون شدن یا تدلیس در معامله اقدام نمایید.

   پاسخ
 • درود
  آیا قرارداد دستگاه صنعتی را به صورت دستی خودمون میتونیم تنظیم کنیم؟ اعتبار قانونی دارد به صورت دستی؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بله می توانید با مشورت به صورت عادی هم قرارداد تنظیم کنید.
   بله قرارداد عادی هم اعتبار قانونی دارد.

   پاسخ
 • ممنون از قراردادجامع و کامل شما

  پاسخ
 • سلام
  اینکه مطمِین نیستیم که دستگاه مدنظر برای خرید مال غیر نیست یا هست و مدرکی هم نیست ،چکار باید کرد؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   میتونید قرارداد با شرایظ خاص مورد نظر خودتون تنظیم نمایید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

از تلفن ثابت 9099071369