مهریه

 سابقه مهریه به قدمت ازدواج برمی گردد. قوانین مهریه در سالهای اخیر دستخوش تغییر و تحولات زیادی بوده، اما اصل مهریه همچنان پابرجا است. طبق ماده۱۰۸۲ قانون مدنی به محض وقوع عقد زن مالک مهریه می شود و هرگونه تصرفی را می تواند در آن انجام دهد.

با توجه به رویه مرسوم جامعه مبنی بربالا بودن مبلغ مهریه و افزایش روز افزون تعداد زندانی های مهریه باعث شده مسولان در این زمینه چاره اندیشی کنند.  طی تصویب لایحه حمایت از خانواده، ۱۱۰ عدد سکه بهار آزادی طرح جدید ملاک قرار گرفته است.

بر این اساس داماد می تواند هر تعداد سکه که مایل است تعیین کند. ولی فقط تا ۱۱۰ عدد سکه آن ضمانت کیفری دارد، و بالای ۱۱۰ عدد سکه ضمانت کیفری ندارد و افراد برای پرداخت نکردن آن زندان نمی شوند. اما اگر مرد توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد بیش از ۱۱۰ سکه هم قابلیت وصول دارد.

نکته: اگر مهر وجه رایج باشد متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تادیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد. 

به دلیل پیچیده بودن مبحث خانواده بهتر است قبل از تقدیم دادخواست با یک وکیل خانواده یا مشاوره حقوقی آنلاین مشورت بگیرید. تا به آسانی بتوانید این موضوع را در دادگاه پیگیری کنید. 

 

بیشتر بدانیم: وکیل حقوقی 

 

چگونگی وصول مهریه

وصول مهریه از طریق دادگاه: زن با دردست داشتن مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی) و سند ازدواج به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و دادخواست مهر ثبت می کند.  اگر همسرشان به جز مستثنئات دین اموال دیگری داشته باشد می تواند درخواست توقیف آن اموال را هم داشته باشند. که باید برای این امر دادخواست تقدیم دفاتر کنند، چون دادخواست مهریه دعوای مالی محسوب می شود. و با در نظر گرفتن میزان مهر محاسبه می شود. و اگر زوجه توان پرداخت هزینه های دادرسی را نداشته می تواند دادخواست اعسار از هزینه دادرسی را هم تقدیم دفاتر کنند.

وصول مهریه از طریق اجرائیات ثبت: در این روش زن با سند نکاح به دفترخانه ازدواج که عقد در آنجا ثبت شده است مراجعه می کند. و درخواست وصول مهریه می نماید از طرف همان دفترخانه برای مرد ابلاغ فرستاده می شود، ۱۰ روز به مرد فرصت داده می شود. اگر مرد مهر را پرداخت نکرد، زن می تواند اموال و دارایی مرد را که جزء مستثنئات دینش نباشد. به اجرای ثبت معرفی و توقیف آن اموال را تقاضا کند. 

همچنین می تواند تقاضای توقیف حقوق زوج را تا میزان یک چهارم از سازمانها و موسسات مربوطه درخواست کند. تا پرداخت کل مهر به زن پرداخت شود. برای اطلاعات بیشتر در زمینه مهریه میتوانید از وکیل آنلاین و یا مشاوره حقوقی تلفنی کمک بگیرید.

 

مهریه
مهریه

 

انواع مهریه

مهرالسنه: مهریه حضرت زهرا(س) که بین ۴۰۰تا۵۰۰ درهم بوده است. (معادل ۵۰ دینار) این مقدار عبارت است از مهریه ای که رسول خدا(ص) برای تمام زنان و دخترانش تعیین کرده، و از آن به مهرالسنه نام برده شده، سیره و الگوی که برای سایر مسلمانان باید قرار داد.

مهرالمسمی: یکی دیگر از انواع مهریه محسوب می شود که زوجین هنگام عقد نکاح در مورد آن توافق می کنند. و در سند نکاح این مقدار از توافق خود را به ثبت می رسانند. و یا اینکه تعین میزان آن به عهده شخص ثالثی گذاشته می شود. در این نوع از مهر اگر زوج بخواهد زوجه را طلاق دهد، اگر طلاق بعد از رابطه نزدیکی باشد تمام مهر به زوجه تعلق می گیرد. ولی اگر طلاق قبل از رابطه نزدیکی باشد نصف مهر به زوجه تعلق می گیرد.

مهرالمثل: طبق ماده ۱۰۹۱ قانون مدنی برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او در نظر گرفته شود. مهرالمثل زمانی تحقق پیدا می کند که مهریه در هنگام وقوع عقد نکاح مشخص نشده باشد. و زوج بعد از نزدیکی زوجه را طلاق بدهد، زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود.

مهرالمتعه: طبق ماده۱۰۹۳ قانون مدنی هرگاه مهریه در عقد نکاح مشخص نشده باشد. و زوج قبل از نزدیکی و مشخص شدن مهریه بخواهد زوجه را طلاق دهد، زوجه مستحق مهرالمتعه است. برخلاف مهرالمثل که در مشخص شدن میزان آن وضعیت زوجه مورد بررسی قرار می گیرد. در میزان مهرالمتعه وضعیت مالی زوج مورد بررسی قرار می گیرد.

 

مطالب مرتبط: وکیل خانواده

 

مهریه عندالاستطاعه و مهریه عندالمطالبه 

در مهریه عندالمطالبه به محض جاری شدن صیغه عقد زوجه مالک مهر می شود. و هر زمان که اراده کند می تواند آن را مطالبه کند یا هر تصرفی که بخواهد می تواند داشته باشد و در هر صورت مهریه عندالمطالبه باید پرداخت شود. ولی مهریه عندالاستطاعه زمانی پرداخت می شود که زوج استطاعت و توانایی پرداخت آن را داشته باشد. بنابراین پرداخت آن منوط به اثبات توانایی و استطاعت زوج دارد.

 

چگونگی وصول مهریه در ازدواج موقت

در عقد موقت هم دریافت و پرداخت مهر دعوایی بین زن و مرد را تشکیل می دهد. حتمن کلمه مهرالمعلوم و مدت المعلوم را شنیده اید این کلمه حاکی از این است که باید در عقد موقت حتمن مهر ذکر شود و اگر مهر ذکر نشود عقد باطل است و همچنین مدت عقد هم باید مشخص باشد، گرفتن مهر در عقد موقت مثل همان روش و پیگیری های عقد دائم است.

مشاورین حقوقی دادگستر با سابقه ای درخشان و وکلای مجرب و متعهد در زمینه های مختلف خانواده آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. کافیست با کارشناسان ما تماس برقرار کرده و برای اینکه روند پرونده تان سریع تر و تخصصی تر پیش رود از وکیل خانواده یا مشاوره حقوقی کمک بگیرید.

 

عدم تمکین زوجه ربطی به درخواست مهریه زوج ندارد

از نظر قانونی زن باید در اقامتگاه قانونی شوهرش زندگی کند و اگراین  اقامتگاه را بدون دلیل ترک کند ناشزه محسوب می شود. زن می تواند در عین حال که ناشزه است دادخواست مهریه دهد. و شوهرش نمی تواند به این دلیل که زن منزل را ترک کرده از پرداخت مهر امتناع کند.

 

وکیل آنلاین
وکیل آنلاین

 

حق حبس زوجه

طبق ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی: زن می تواند تا مهریه به او پرداخت نشده از وظایف زناشوی امتناع کند و این امتناع باعث سقوط نفقه زن نمی شود. البته در اینجا مهریه باید حتمن در سند نکاح تعیین شده باشد.

نکته قابل توجه در حق حبس زوجه در این ماده این است که اگر در عقد، مهر تعیین نشده باشد. یا عدم مهر شرط شده برای زن حق حبس وجود ندارد.

طبق ماده ۱۰۸۹ قانون مدنی: اگر زن قبل از گرفتن مهر به اختیار خود به ایفای وظایف زناشوی تن دهد. دیگر نمی تواند از حق حبس خود استفاده کند.

 

مطالب مرتبط: وکیل پایه یک دادگستری 

 

موسسه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما قرار داده که هر ساعت از شبانه روز در زمینه مهریه نیاز به مشاوره به صورت تلفنی یا حضوری با وکیل خبره یا مشاوره حقوقی داشته باشید در خدمت گذاری به شما عزیزان آماده باشد.

برای برقراری ارتباط با وکیل آنلاین یا مشاوره حقوقی تلفنی به صورت 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز از تلفن ثابت سراسر کشور بدون هیچ پیش شماره یا کدی با شماره: 9099071369 تماس بگیرید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • blank
  مهریه در ایران که پس از افغانستان زن ستیزترین کشور جهان هست باید نجومی باشد
  جولای 11, 2022 1:13 ب.ظ

  دختران و بانوان عزیز ایران و هر آنکس که عزیزی دارد که دختر یا خانم هستند و پدران و مادران عزیز ایرانی، مهریه در ایران تنها حق و حقوق و محافظ قانونی زن و بچه هایش هست. از مهریه نگذرید و مهریه اگر مبلغ بالا داشته باشد حتی می تواند جان زن و بچه ها را به انواع و اقسام روشها نجات دهد اگر به وکیل درست مراجعه کنید و به موقع آن را به اجرا بگذارید. مهریه تعیین کنید و هر چقدر مبلغ بالاتر و نجومی تر بهتر و حتی می توانید به مهریه موارد دیگری هم اضافه کنید شامل حتی اعضا و قسمتهای مختلف بدن شوهر که اگر قصدش جنایت هست بداند که خودش هم قصاص می شود، از مهریه نگذرید. در کشوری که حتی دیه زن از مرد کمتر هست و جدیدا مرد پس از قتل قصاص هم نمی شود مهریه به رقم بسیار بالا یک ضرورت مسلم هست. هر چقدر مهریه گرانتر و بالاتر بهتر و محافظتر. آگاه باشید و مهریه تعیین کنید و به مبلغ بالا و سنگین هم تعیین کنید یا اقلام گران برایش تعیین کنید مثلا خانه ده هزار متری در منطقه ای گران فروش. به زندانی های مهریه هم کمک نکنید که یک دلیلی دارد که زن اصلا از آنها جدا شده و یا خودش یا خانواده اش یا هر فرد دیگری درخواست مهریه داده و این تنها دفاع قانونی زن در ایران هست متاسفانه، به جایش به دانشجویان بدبختی که شهریه ندارند کمک کنید یا به امدادرسانی به کودکان کار یا حیوانات یا درختکاری کنید یا به زنان سرپرست خانوار کمک کنید یا مدرسه برای دختران محروم بسازید. اگر مهریه پایین هست یا توافق برایش نمی کنند مسلم بدانید که خواستگار فردی جانی و متخلف و زن ستیز و بچه آزار هست که قصدش اصلا زندگی مشترک و قبول مسئولیت و تشکیل خانواده و خوشبخت کردن زن و بچه اش نیست. حتی معنی ندارد که از اول به فکر طلاق و پرداخت مهریه باشد و اگر این فکرش هست شک نکنید که قصدش ظلم به مظلومان و بدبخت کردن زن و بچه و خانواده زن یا حتی تجاوز و قتل زن هست همانطور که در مناطق عرب نشین ایران جدیدا مرتب می بینیم و ازدواج را با مردان روان بیمار زن ستیز تحریم کنید که نسلهای بعدی هم روانی سالم بدنیا بیایند و مردنماهای زن ستیز هم با ناکامی بمیرند. مهریه مسلم هست و باید به مبلغ بسیار بالا و حتی ترجیحا شامل مواردی باشد که مرد حواسش به خودش جمع باشد و دست از پا خطا نکند مثل اعضا یا قسمتی از بدنش. بیدار باشید مردم و انسانهای شریف و درست حسابی و محترم و روان سالم ایران که بر عهده ما هست که زنان و دختران (و بچه ها و حیوانات و طبیعت) کشورمان را محافظت حقوقی و عملی کنیم در برابر ظلم و زن ستیزی و مردنماهای آدمنمای روانی زن ستیز ظالم که حتی لیاقت نگاه زن را هم ندارند چه برسد به اینکه زنی اسیر کنند و زن و بچه بدبخت کنند. مردم خوب و شریف بیدار و فعال شید که کار زیاد داریم در این مملکت و بر عهده ماست که نامردان مردنمای حقیر و زن ستیز و افراد روان بیمار را متوقف کنیم که نه تنها زنان در این ممکلت بلکه بچه و حیوان و خودمان و جامعه و دنیا از آنها در امان باشد.

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر دوست عزیز
   این نظر شحصی شما است
   اما در خصوص اعضای شوهر به عنوان مهریه این مورد نه در قانون ما وجود دارد نه در رویه قضایی زیرا بر اساس قانون مدنی مهریه باید مالیت داشته باشد.
   مشاوره حقوقی تلفنی

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

از تلفن ثابت 9099071369