اعسار از پرداخت محکوم به

 

اعسار به معنای نداشتن هیچ گونه مال به جز مستثنیات دین است، در نتیجه بر اساس ماده 277 قانون مدنی، دادن مهلت یا اقساط به شخص مدیون برای پرداخت محکوم به است.

البته باید توجه داشت در صورت پذیرش اعسار و ناتوانی از پرداخت یک جای محکوم به، در نتیجه اصولاً تقسیط محکوم به است.

بر خلاف باور عموم برای اعسار از پرداخت محکوم به می توان وکیل گرفت، البته هر دو طرف می توانند وکیل بگیرند.

 

حتمن بخوانید: دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی 

 

تفاوت اعسار و تقسیط

اعسار و تقسیط دو مفهوم مشابه هستند و در عین حال متفاوت، درخواست کننده اعسار در حقیقت با ادعای ناتوانی از پرداخت محکوم به از دادگاه درخواست مهلت می کند، اما تقاضای مدعی تقسیط، از محکمه اقساطی نمودن و به اصطلاح ماهیانه پرداخت کردن بدهی بر اساس توان مالی خص شبدهکارمی باشد.

تشخیص میزان قسط با نظر قاضی است، اما با توجه به میزان درآمد و دارای شخص یدهکار و ملاک اجمالی آن هم این است که قسط اصولا معادل یک چهارم درآمد ماهیانه فرد بدهکار است در صورت تاهل و در صورت مجرد بودن شخص بدهکار معادل یک سوم

 

دادخواست اعسار از محکوم به
دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به

 

مراحل دادخواست اعسار از محکوم به

پس از محکومیت به پرداخت محکوم به فرد باید یک دادخواست قوی اعسار از محکوم به توسط وکیل پایه یک دادگستری یا مشاور حقوقی تهیه و با مراجعه به دفتر خدمات قضایی، تقاضای اعسار و تقسیط خود را به ثبت برساند.

بعد از چند روز پیامکی از طریق سامانه ثنا برای فرد ارسال می گردد مبنی بر ثبت پرونده وی در مجتمع قضایی و بعد از آن هم پیامی ارسال می گردد برای اطلاع وی که چه تاریخ و ساعت در کدام شعبه به همراه شهود معرفی نموده خود حضور پیدا کند.

 

البته لازم به ذکر است، اشخاصی که قصد ثبت دادخواست اعسار از محکوم به یا ثبت لایحه اعسار از محکوم به را دارند، حتمن می بایست در سامانه ثنا ثبت نام خود را تکمیل کرده باشند.

در ادامه، نمونه واقعی دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به(مهریه)، از پرونده های مجموعه حقوقی دادگستر برای دسترسی بهتر شما عزیزان، قرار داده شده است.

 

 

بسمه تعالی

 

خواهان: …………….. فرزند: ………………. با کد ملی: ………………..

خوانده: ……………….. فرزند: ……………. با کد ملی: ………………….

 

خواسته: اعسار از پرداخت نقدی محکوم به

 

دلایل و منضمات دادخواست: 1- فتوکپی مصدق دادنامه شماره ……………….

2- استشهادیه  3_ پرینت گردش حساب

 

ریاست محترم دادگاه عمومی حقوقی تهرانَ

 

با سلام

 احتراما به استحضار می رسانم:

1_ مطابق رای صادره از شعبه ……. دادگاه عمومی حقوقی خانواده یک تهران به شماره دادنامه ……………………….. اینجانب محکوم به پرداخت مهریه بر اساس سند ازدواج (……… عدد سکه تمام بهار آزادی) و نحله به مبلغ ………… تومان شده ام.

2_ اگرچه پرداخت مهریه و نحله حق قانونی و شرعی زوجه می باشد، اما حقیقت امر این است که با اوضاع نابسامان اقتصادی فعلی جامعه، افزایش لجام گسیخته تورم ناشی از وضعیت بد اقتصادی ناشی از رکود و تحریم و مضافاً وضعیت شیوع بیماری کرونا، در نتیجه وضعیت کسب و کار اینجانب که یك کارگر ساده می باشم ( ادله موجود ضمیمه دادخواست است) در وضعیت بسیار بدی قرار دارد و قادر به پرداخت دفعتاً واحده ……… عدد سكه طلای تمام بهار آزادی نمی باشم.

و از طرف دیگر بالا رفتن طلا و سكه به صورت غیر متعارف و بر خلاف قواعد اقتصادی می تواند از موارد اضطراری و عسر و حرج باشد که اثبات آن نیاز به ارائه دلیل ندارد، زیرا کاملاً بدیهی است و این امر فاجعه ای را رقم زده که امروز اساس خانواده ها را به خطر انداخته است.

3_ از حساب های بانکی مشخص است که گردش مالی اینجانب چه میزان بوده است و نیز در یک سال اخیر مسلماً هیچگونه گردش مالی ای سنگینی نداشته ام که البته میتوانید این موضوع را استعلام بگیرید.  

علیهذا با عنایت به موارد معنونه و مدارک و محتویات پرونده به ویژه استماع شهادت شهود تعرفه شده و با استناد به ماده 20 آئین نامه اجرایی قانون حمایت خانواده مصوب 1393 و دراجرای ماده 13 قانون محكومیت های مالی، صدور حكم به پذیرش اعسار اینجانب و تقسیط پرداخت مهریه در کمترین حد ممكن از محضر ریاست محترم دادگاه تحت استدعاست.

از بذل توجه و مساعدت جنابعالی کمال قدردانی را دارم.

 

با تشکر

نام و نام خوانوادگی خواهان

 

 

دادخواست اعسار از محکوم به
دادخواست اعسار از محکوم به

 

نکات مهم پرونده اعسار از پرداخت محکوم به

در بررسی رسیدگی به پرونده و صدور حکم نکات ذیل اهمیت دارد:

بر اساس ماده 1 قانون اعسار: معسر فردی است كه به واسطه عدم كفایت دارایی یا عدم دسترسی به مال خود قادر به پرداخت مخارج و دیون خود نباشد.

بر اساس ماده 23 قانون ذکر شده: مدعی اعسارمی بایست شهادت كتبی حداقل چهار تن از افرادی كه از وضع معیشت و زندگانی او مطلع باشند به دادخواست ضمیمه کند.

 

شرایط شهادت نامه

در شهادت‌نامه ذکر شده در ماده قبل باید اسم، شغل، وسایل گذران مدعی اعسار و عدم ‌تمكن مالی وی برای پرداخت محكوم‌به یا دین با تعیین مبلغ آن ‌ذکر گردد.

اصولا در این دعواها، خواهان شهادت چهار تن را ضمیمه دادخواست می‌کند و دلیل اصلی برای به اثبات رسیدن اعسار خواهان از پرداخت محكوم ‌به و تقسیط آن، استشهادیه استناد ‌شده و تایید شهادت شهود به خواسته اعسار می ‌باشد.

بر اساس ماده 1285 قانون مدنی: شهادت ‌نامه شهود دلیل محسوب نمی ‌شود و تنها اعتبار شهادت را دارا می باشد.

بنابراین بر اساس قواعد قانونی شهادت شهود باید در محضر دادگاه باشد.

در مورد دعوای اعسار از محکوم به دادگاه با بررسی ادله خواهان و پس از استماع شهادت شهود خواهان و همچنین احراز شرایط و اعسار خواهان از طریق شهادت چهار تن و به نحو درست و قانونی اقدام به صدور حکم خواهد کرد.​

 

سخن پایانی

بنابراین محکمه با احراز شرایط خواهان، اعسار کلی یا جزیی ایشان را از پرداخت محکوم ‌به صادر می‌کند، البته باید توجه داشت اصولا، دادگاه‌ها با رای تقسیط، اعسار جزیی را قبول، و در مقابل ادعای اعسار کلی مقاومت نشان می دهند و اصولا حکم اعسار کلی را نمی پذیرند.

 

موسسه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما مخاطبین قرار داده که هر ساعت از شبانه روز در تمامی زمینه های حقوقی نیاز به مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، برای تنظیم دادخواست اعسار از محکوم به داشته باشید در خدمت گذاری آماده باشد. 

برای برقراری ارتباط با وکیل آنلاین یا مشاوره حقوقی تلفنی به صورت 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز از تلفن ثابت سراسر کشور بدون صفر یا کد با شماره 9099071369 تماس بگیرید. 

                         

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام خسته نباشید
  من میخاستم دادخواست اعسار بدم برای پرداخت مهریه، اگر وکیل بگیرم ممکنه اعسار رد بشه؟

  پاسخ
  • سلامو وقت بخیر
   بر خلاف باور عموم، داشتن وکیل در پرونده اعسار ربطی به پذیرش یا عدم پذیرش اعسار توسط دادگاه ندارد.
   پذیرش اعسار بستگی به میزان درامد و دارایی شخص دادخواست دهنده دارد.

   پاسخ
 • با تشکر از نمونه دادخواست
  عالی و کمک کننده بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

از تلفن ثابت 9099071369