دادخواست تعدیل مهریه

 

بعد از صادر شدن رای محکومیت زوج مبنی بر پرداخت مهریه در دادگاه، وی می تواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را در دفاتر خدمات قضایی به ثبت برساند، تا با توجه به توان مالی زوج مهریه اقساط گردد.

همچنین زوج می تواند با دادخواست اعسار از دادگاه برای پرداخت کردن مهریه تقاضای فرصت داشته باشد. محکمه با توجه به شرایط یا به زوج فرصت می دهد و یا مهریه را اقساط می کند. 

 

مطالب مرتبط: مشاوره حقوقی خانواده

 

حتمن بخوانید: دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

 

ثبت دادخواست تعدیل

پس از پذیرش دادخواست اعسار یا فرصت پرداخت در دادگاه، چنانچه با گذشت زمان تغییری در شرایط مالی زوج یا اوضاع مالی جامعه ایجاد گردد.

هر یک از زوج و زوجه می توانند دادخواست تعدیل مهریه در دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانند.

بعد از تعیین جلسه اگر قاضی در شرایط مالی زوج یا اوضاع جامعه، به عنوان مثال افزایش یا کاهش سکه تغییراتی مشاهده نمود.

قاضی با توجه به اینکه ثبت دادخواست تعدیل مهریه از سوی زوج باشد یا زوجه، میزان اقساط مهریه را افزایش یا کاهش می دهد.

 

شرایط تعدیل مهریه

صدور حکم قطعی یا قطعی شدن حکم.

چند ماه از قطعی شدن حکم گذشته باشد.

شرایط اقتصادی و تورم جامعه سیر صعودی داشته باشد.

 یا اینکه برای خواهان وضعیت اقتصادی و مالی جدید بوجود آمده باشد.  

برای ثبت دادخواست تعدیل اقساط مهریه و تشکیل پرونده در دادگاه میبایست حکم قطعی مبنی بر محکومیت به پرداخت مهریه

همچنین حکم قطعی اعسار از پرداخت مهریه و هر ادله و مدرکی که می تواند قاضی را مجاب کند، برای تعدیل اقساط مهریه ضمیمه دادخواست شود.

 

دادگاه صالح بری رسیدگی به دادخواست تعدیل مهریه

دادخواست تعدیل اقساط مهریه در دادگاهی رسیدگی میگردد که خواسته اصلی یعنی مطالبه مهریه مطرح و رسیدگی شده است، همچنین حکم اعسار از پرداخت مهریه صادر شده.  

 

دادخواست تعدیل مهریه
دادخواست تعدیل مهریه

 

در ادامه، یک نمونه دادخواست تعدیل مهریه، توسط وکیل پایه یک دادگستری برای دسترسی بهتر شما مخاطبین، نگارش شده است. البته بهتر است قبل از نگارش و ثبت دادخواست تعدیل مهریه با یک مشاوره حقوقی تلفنی مجرب صحبت کنید.

 

  

بسمه تعالی

 

خواهان: ………………… فرزند: …………………

خوانده: …………………. فرزند: ………………..

 

تعیین خواسته و بهای آن: صدور حکم مبنی بر تعدیل اقساط مهریه

دلایل و منضمات دادخواست: 1- فتوکپی مصدق دادنامه 2- فیش حقوقی

 

ریاست محترم دادگاه عمومی حقوقی دشتستان  

با سلام

 احتراما به استحضار می رسانم

مطابق رای صادره از شعبه یک دادگاه عمومی حقوقی شهرستان ……………. اینجانب محکوم به پرداخت مهریه به صورت اقساط به میزان چهار عدد سکه تمام بهار آزادی پیش پرداخت و هر شش ماه یک سکه تمام بهار آزادی و همچنین هر چهارده ماه یک میلیون تومن به عنوان اقساط مهریه مشخص گردید.

جهار عدد سکه به عنوان پیش پرداخت با تمامی سختی ها پرداخت شده و دو عدد از اقساط طی یک سال پرداخت شده است.

 

اگرچه پرداخت مهریه حق قانونی و شرعی زوجه می باشد.

اما حقیقت امر این است که با اوضاع نابسامان اقتصادی فعلی جامعه، افزایش لجام گسیخته تورم ناشی از وضعیت بد اقتصادی ناشی از رکود و تحریم و مضافاً معیشت اینجانب که مجددا ازدواج نموده و دارای یک فرزند می باشم در شرایط بسیار بدی قرار دارد و قادر به پرداخت هر شش ماه یک عدد سكه طلای تمام بهار آزادی را نمی باشم.

 و از طرف دیگر

بالا رفتن طلا و سكه به صورت غیر متعارف و بر خلاف قواعد اقتصادی می تواند از موارد اضطراری و عسر و حرج باشد که اثبات آن نیاز به ارائه دلیل ندارد، زیرا کاملاً بدیهی است و این امر فاجعه ای را رقم زده که امروز اساس خانواده ها را به خطر انداخته است.

 

با عنایت به اینکه اعسار و ایسار اشخاص، تابع زمان و مکان بوده و بسته به شرایط اقتصادی و معیشتی واشخاص و وضع اقتصادی جامعه، در حال تغییر می باشد.

با توجه به ماده ۱۱ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی در تعیین اقساط باید میزان درآمد مدیون و معیشت ضروری او لحاظ شده و به نحوی باشد که او توانایی پرداخت آنرا داشته باشد.

و همچنین باید خاطر نشان شد که خوانده ازدواج مجدد داشته و از نظر اقتصادی در تنگنا نمی باشد.  

 

لذا به لحاظ شرایط مطرح شده و افزایش هزینه ها و افزایش چشمگیر تورم در طی این مدت و ثابت ماندن حقوق دریافتی و همچنین شرایط تشکیل خانواده، در عمل توان پرداخت یک عدد سکه در هر شش ماه برای بنده غیر ممکن گشته است. 

با تقدیم این دادخواست استدعای صدور حکم شایسته  به تعدیل در مورد اقساط را دارم.

از بذل توجه و مساعدت جنابعالی کمال قدردانی را دارم.

 

با تشکر فراوان

نام و نام خانوادگی خواهان

  

دادخواست تعدیل مهریه
دادخواست تعدیل مهریه

 

وکیل برای دادخواست تعدیل مهریه

بر اساس نظریه وکیل خانواده و دکترین حقوق دادخواست تعدیل مهریه را می توان به نوعی رعایت انصاف در حق طرفین دعوا مطرح نمود.

باید توجه داشت در شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و گرفتن مهریه هایی سنگین امروزه بیشتر زوجین توانایی پرداخت یکجای آن را نخواهند داشت.

در مقابل مواردی هم ممکن است به وجود آید که عکس این مورد باشد به معنا که بعد از تعیین اقساط در صورت تغییر وضعیت مالی مرد این حق برای زن وجود دارد که درخواست تعدیل و افزایش اقساط مهریه را داشته باشد.

بنابراین به دو طرف دعوا در این ماجرا توصیه می گردد که از تجربه وکیل پایه یک یا مشاوره حقوقی آنلاین درباره این موضوع بهرمند شوند.

 

سخن پایانی

تحت شرایطی ممکن است پرداخت اقساط مهریه زمان زیادی به طول انجامد، به همین خاطر این امکان وجود دارد که هنگام پرداخت اقساط، شرایط طرفین دعوا به جهت نوسانات بازار تغییر کند.

در چنین اوضاعی محکمه شرایط تعدیل مهریه را فراهم نموده تا هر یک از طرفین پرونده نسبت به وضعیت موجود شیوه پرداخت مهریه را تغییر دهند.

برای نمونه:

 مردی که در سال گذشته معسر بوده، ممکن است در سال جدید از اعسار خارج شده باشد.

از همین جهت چگونگی پرداخت مهریه به شرایط زوج در آینده بستگی دارد. این تغییر وضعیت مالی این امکان را برای زوجه به وجود می آورد که در دفتر خدمات قضایی دادخواست تعدیل مهریه را ثبت کند و اقساط را افزایش دهد.

در مقابل زوج هم ممکن است از نظر مالی دچار ضعف شود و بر اساس اوضاع نتواند اقساط مهریه را پرداخت کند.

در این زمان زوج می‌تواند جهت کاهش اقساط مهریه دادخواست ثبت کند. بهتر است قبل ثبت دادخواست با مشاوره حقوقی تلفنی مشورت بگیرد.  

 

 

مجموعه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما مخاطبین قرار داده که هر ساعت از شبانه روز در تمامی زمینه های حقوقی نیاز به مشورت با وکیل آنلاین، برای تنظیم دادخواست تعدیل مهریه داشته باشید در خدمت گذاری آماده باشد. 

برای برقراری ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری یا مشاوره حقوقی تلفنی به صورت 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز از تلفن ثابت سراسر کشور بدون صفر یا پیش شماره با شماره: 9099071369 تماس بگیرید.  

                        

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مرسی بابت نمونه دادخواست که گذاشتید

  پاسخ
 • سلام و عرض ادب. من یک سال پیش محکوم شدم به پرداخت هر ۶ ماه یک سکه الان میتونم تعدیل مهریه بدم و نتیجه داره برام
  مرسی از پاسخ شما

  پاسخ
  • سلام
   بله چون چند ماه گذشته است می توانید دادخواست تعدیل ثبت کنید.
   اگر درآمد ماهیانه شما تغییر چندانی نداشته باشد و اموالی اضافه نکرده باشید با توجه به افزایش قیمت سکه احتمال نتیجه گیری برای شما زیاد است.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

از تلفن ثابت 9099071369