مشاوره حقوقی خیانت زن

 

یکی از معضلات و مسائل خانوادگی که در سالهای اخیر بیشترین مراجعه برای مشاوره حقوقی در دفتر وکلا داشته موضوع مهم خیانت زن بوده است.

از همین جهت اغلب همسران تمایل به دانستن چگونگی پیگیری برای طلاق و بعضی در پی شکایت رابطه نامشروع و تأدیب هستند.

گذشته از دلیل افزایش این معضل اجتماعی که خارج از موضوع این نوشتار و وکیل دادگستری است، تنها از جهت حقوقی به این موضوع می‌پردازیم.

 

متالب مرتبط: مشاوره حقوقی خانواده

 

برخورد با خیانت زن در زندگی مشترک آن‌هم در هنگامی که خود دل شکسته‌اید، موضوعی بسیار دشوار است. افراد در این شرایط آن‌قدر درگیری روانی و عاطفی دارند که نمی‌دانند چه‌کاری انجام دهند.

از همین جهت در ادامه این نوشتار سعی شده است در خصوص راه‌های مؤثر در مواجهه با این مشکلات از منظر قانونی، مشاوره حقوقی خیانت زن بیشتر توضیح داده شود. 

 

مشاوره حقوقی خیانت زن
مشاوره حقوقی خیانت زن

 

چگونگی اثبات خیانت زن

از راه‌های اثبات خیانت زن در دادگاه می‌توان اقرار گرفتن از وی در حضور قاضی محکمه اشاره نمود. راه دیگر اثبات خیانت شهادت شهود هست، قاضی دادگاه بر اساس قانون مجازات شرایط شهود و چگونگی شهادت را مشخص می‌کند.

چنانچه در خیانت زن، زنا اتفاق افتاده باشد، اثبات این موضوع یا با اقرار فرد خیانت‌کار ثابت می‌گردد. یا شهادت ۴ مرد با شرایط شخص شهادت دهنده (بالغ، عاقل، باایمان و عادل) و یا شهادت ۳ مرد و ۲ زن عادل نیز الزامی هست.

از راه‌های دیگر اثبات خیانت زن می‌توان به‌عکس، فیلم و پیامک اشاره نمود. باید توجه داشت تنها با استناد به موارد ذکر شده، جرم خیانت زن اثبات نمی‌گردد. این موارد قاضی را به شک می‌اندازد تا دستور دهد پرینت پیامک‌های و پیام‌های دنیای مجازی شخص خیانت کارگرفته شود.

از راه‌های دیگر اثبات جرم خیانت زن، علم قاضی هست. قاضی محکمه با توجه به شرایط، رفتار و گفتار متهم یا اقرار شخص متهم یا اظهارات شهود و انجام تحقیقات در خصوص پرونده، نسبت به جرم اطمینان پیدا می‌کند.

 

طلاق به دلیل خیانت زن

اصولاً به دلایل روان‌شناختی، خیانت زن و همچنین خیانت مرد پذیرفته نیست. از همین جهت، طلاق به دلیل خیانت بسیار دشوار و ناراحت‌کننده است.

بر اساس قوانین کشور ایران حق طلاق طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی با مرد هست، اما اغلب مردان بعد از خیانت، ترجیح می‌دهند که در ابتدا خیانت زن را در دادگاه کیفری به اثبات رسانند سپس اقدام به طلاق نمایند.

چگونگی طلاق به دلیل خیانت زن:

در ابتدا مرد می‌تواند شکایت رابطه نامشروع را به ثبت رساند. برای ثبت این شکایت باید دلیل و مدارک کافی دال بر مجرمیت همسر خود نظیر عکس، فیلم یا پیامک و چت موجود را جمع‌آوری کند. در صورت معتبر بودن مدارک و اثبات جرم در دادگاه کیفری برای زن حکم متناسب با جرم صادر می‌شود.

بعد از صدور حکم و قطعیت آن، مرد می‌تواند با استناد به حکم محکومیت کیفری، دادخواست طلاق از طرف زوج به دلیل خیانت را در دفتر خدمات قضایی ثبت نماید و از مزایای حکم کیفری استفاده کند.

 

حق‌وحقوق زن خیانت‌کار

حتی با وجود خیانت زن، حق‌وحقوق اصلی ایشان که همان مهریه، نفقه و اجرت‌المثل است به قوت خود باقی است.

در خصوص بند الف عقدنامه یا همان شرط تنصیف اموال، باید گفت با توجه به این‌که موضوع خواسته اصلی یعنی طلاق از طرف زوج، دلیل موجهی از طرف مرد را نشان می‌دهد، اصل بر این است که شرط تنصیف اجرا نمی‌گردد. به دلیل موجهه بودن طلاق به دلیل خیانت زن.

همچنین باید توجه داشت اگر مرد برای پرداخت مهریه یا دیگر حق‌وحقوق زن دادخواست اعسار را ثبت نماید، و اعسار خود را به اثبات رساند، دادگاه با توجه به شرایط پیش‌آمده برای مرد، رأی عادلانه‌ای صادر می‌نماید.

 

مشاوره حقوقی خیانت زن

 

مجازات خیانت زن چیست؟

بر اساس قانون، مجازات زن خیانت بستگی به نوع خیانت وی دارد. این مجازات به شرح زیر است:

چنانچه رابطه نامشروع بین دو شخص نامحرم غیر از زنا باشد مانند اینکه در حد معاشقه (در حد بوسه و بغل کردن) مجازات آن تا 99 ضربه شلاق تعزیری است.

تعداد دقیق شلاق با توجه به شرایط طرفین و تشخیص قاضی دارد. حتی ممکن است قاضی از اختیارات خود استفاده کند و مجازات را تخفیف دهد یا تبدیل کند به جزای نقدی.

 و چنانچه رابطه نامشروع بین دو شخص نامحرم زنا باشد مجازات آن سنگسار است. اما در حال حاضر در رویه و احکام قضات دیگر سنگسار اجرا نمی‌گردد.

 

مجازات رابطه نامشروع تلفنی؟

در قانون کشور ایران رابطه نامشروع بین زن و مرد نامحرم به صورت پیامکی و تلفنی مجازات تعیین‌شده و شامل: ارسال پیام به صورت پیامک یا پیم در دنیای مجازی که حاوی مطالب عاطقی، عاشقانه و غیراخلاقی باشد.

با این شرایط شخص خیانت دیده می‌تواند ادله محکمه‌ پسند و مطمئنی جهت اثبات ادعای خود به دادگاه ارائه دهد. قاضی محکمه بعد از بررسی پیامک‌ها و مکالمات و اطمینان از وقوع جرم حکم تا 99 ضربه شلاق تعزیری را صادر می‌نماید.

 

در صورت اثبات خیانت زن آیا مهریه پرداخت می‌شود؟

یک نکته مهم در خصوص مهریه این است که مهریه، به واسطه جاری شدن عقد نکاح به ذمه زوج می‌آید و به زوجه تعلق می‌گیرد. به این معنا که زوجه در هر زمانی که بخواهد می‌تواند مهریه خود را مطالبه نموده و به اجرا گذاشته زوج نیز موظف به پرداخت مهریه هست.

در نتیجه حتی اگر زن مرتکب خیانت شده باشد و مرد بتوانید این جرم را به اثبات رساند، بازهم موظف به پرداخت مهریه می‌باشد.

 

وکیل خانواده که در پرونده‌های طلاق با موضوع خیانت را پیگیری می‌نماید، بهتر از سایر افراد به راه و چاه این موضوعات آشنایی دارد و به خوبی می‌تواند افراد را راهنمایی نماید.

بنابراین با مشورت گرفتن از وکیل آنلاین در شرایطی که تصمیم قطعی برای طلاق گرفته شده است می‌تواند این مسیر را برای افراد هموارتر نماید.

باید توجه داشت اتهام خیانت به افراد و مجرم دانستن آن‌ها با فرض روابط نامشروع اگر به اثبات نرسد ممکن است برای افراد دردسر آفرین باشد. بهتر است قبل از هر اقدامی از وکیل خانواده یا مشاوره حقوقی تلفنی کمک گرفت تا روند قضای بهتر و تسریع پیش رود.

 

مشاوره حقوقی خیانت زن
مشاوره حقوقی خیانت زن

 

مشاوره حقوقی رایگان خیانت زن

مشاور حقوقی آنلاین یکی از سریع‌ترین راهکار برای آگاهی و کسب دانش در جامعه امروزی است. با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی، افراد می‌توانند تا حدود از مشکلات حقوقی خود جلوگیری کنند.

شما در هر زمان و مکانی که هستید و نیاز به مشاوره حقوقی در زمینه خیانت زن داشته باشید به راحتی می‌توانید با مجموعه حقوقی ما به صورت ۲۴ ساعته تماس برقرار کنید.

برای مشاوره حقوقی رایگان خیانت زن، سؤالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت کنید. تا وکیل پایه‌یک مجموعه در اسرع وقت پاسخ گوی سؤالات حقوقی شما باشد.

 

مجموعه حقوقی دادگستر این امکان را در اختیار شما عزیزان قرار داده که هر ساعت از شبانه‌روز در تمامی زمینه‌های حقوقی نیاز به مشاوره با وکیل آنلاین تلفنی، داشته باشید در خدمت گذاری آماده باشد.

برای برقراری ارتباط با وکیل خانواده یا مشاوره حقوقی خیانت زن به صورت 24 ساعته در هر ساعت از شبانه‌روز با تلفن ثابت سراسر کشور بدون صفر یا کد با شماره: 9099071369 تماس بگیرید.

 

 

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  همسر من به صورت تلفنی و پیامکی با همکارش ارتباط داره من چه طوری میتونم ازش شکایت کنم مجازاتش چی هست؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   باید با ثبت شکایت کیفری در دادسرای ارشاد موضوع را پیگیری کنید.
   و برای اثبات موضوع می توانید از متن پیام ها اسکرین شات بگیرید و ضمیمه پرونده کنید.
   مجازات اصولا ضریه شلاق است.

   پاسخ
 • خیانت زن به شوهر چه حکمی دارد ؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بستگی به نوع خیانت، مجازات متفاوت است.
   بر اساس رویه قضایی اصولا مجازات خیانت ضربه شلاق است و تعداد آن ممکن است متفاوت باشد.
   و در صورت تشدید مجازات ممکن است تبعید به صورت تکمیلی به ضربه شلاق اضافه شود.

   وکیل پایه یک دادگستری

   پاسخ
 • سلام روز بخیر خدمت شما و همکارانتان سوالی داشتم
  آیا به زنی که روابط نامشروع داشته و مجازات هم برایش تعیین شد اجرت المثل ایام زوجیت تعلق می گیره؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   اجرت المثل ایام زوجیت شامل کارهای که زن در خانه انجام داده و تعداد بچه های که به دنیا آورده است میشود.
   محاسبه اجرت المثل هم توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام می گیرد.
   موضوع اجرت المثل موضوع خانوادگی است و خیانت همسر کیفری محسوب می شود و برای آن مجازات در نطر گرفته می شود.

   وکیل آنلاین

   پاسخ
 • بسیار عالی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

از تلفن ثابت 9099071369